Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
14. listopadu 2019 12:34, aktualizováno  15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček uvedl, že Zimola bude kandidovat za ČSSD. Ten takovou dohodu popírá

Bývalý první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola bude příští rok v krajských volbách kandidovat v dresu ČSSD. Informoval o tom ve čtvrtek předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Zimolův projekt Změna 2020 není konkurencí sociální demokracie, ale platformou, která by měla na kandidátku přitáhnout významné krajské osobnosti sdílející podobné hodnoty s ČSSD.

Podle Hamáčka to vyplynulo z jeho středečního setkání se Zimolou. Sám Zimola však nedlouho poté uvedl, že není jisté, zda bude v krajských volbách kandidovat.

„Zatím je na vše příliš brzy. Volby budou za rok a teprve na konci března je krajský sněm ČSSD, který teprve bude rozhodovat o kandidátce. Proto není pravda, že bychom se s Janem Hamáčkem domluvili na tom, že budu kandidovat v dresu ČSSD. To naprosto vylučuju. Je otázkou, jestli vůbec budu kandidovat. A pokud ano, tak za koho budu kandidovat,“ řekl předseda jihočeské ČSSD.

Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí, které by mělo být složené z ČSSD i nestraníků. Dodal, že by za něj mohli kandidovat i další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie. Odmítl současně, že by chtěl stranu opustit či štěpit. 

Hamáček považuje za prvořadé pokračovat v Jihočeském kraji v politice hejtmanky Ivany Stráské (ČSSD) a tamní sociální demokracie. „Pokud by širší kandidátka sociálních demokratů spolu s nezávislými osobnostmi znamenala pokračování rozvoje Jihočeského kraje, je to možná cesta, jak za rok uspět v krajských volbách. Aby tento projekt mohl být úspěšný, musíme všichni táhnout za jeden provaz, a to jsem včera (ve středu) Jiřímu Zimolovi řekl zcela jasně,“ sdělil dnes ČTK Hamáček.

Hamáček po odpoledním jednání grémia dodal, že platí jeho předchozí vyjádření. „V ČSSD probíhají demokratické primárky, až skončí jihočeské primárky, tak bude evidentní, jak se Jihočeši rozhodli. Nicméně z toho jednání (se Zimolou) včera (ve středu) jsem měl dojem, jaký jsem sdělil médiím. Teď jsem ještě s Jiřím Zimolou mluvil telefonicky a zásadní rozpor v tomto směru tam není,“ řekl novinářům.

Dlouhodobý kritik vedení strany Zimola tvrdí, že vychází z modelu, který využil místopředseda ČSSD Michal Šmarda při komunálních volbách v Novém Městě na Moravě, kdy jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Členové vedení strany Šmardův postup dávají za vzor, vadilo by jim ale vytvoření kandidátky na základě hnutí, které by nefungovalo pod hlavičkou ČSSD.

„Pokud se jedná o kandidátku ČSSD s nezávislými osobnostmi, odsouhlasenou předsednictvem ČSSD, tak je to v pořádku. Pokud se jedná o projekt mimo ČSSD, tak je to proti stanovám ČSSD, se všemi důsledky, které z toho plynou,“ vysvětlil ve středu první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Podle stanov ČSSD zaniká členství bez nutnosti splnění dalších požadavků straníkovi, pokud podá volební kandidátku, která je odlišná od ČSSD, ČSSD ji nespolutvoří, případně ji neschválil příslušný orgán strany

V případě registrace hnutí by o členství ve straně přišel radní Týna nad Vltavou David Slepička, který Právu sdělil, že hnutí založil na Zimolův popud. „Ten, kdo je podepsán pod žádostí o registraci, tak ve chvíli, kdy bude hnutí registrováno, automaticky v sociální demokracii ztrácí členství,“ řekl Hamáček. Totéž se podle stanov týká všech sociálních demokratů, kteří by do hnutí později vstoupili.

Doposud největší úkrok od stranické linie představila ČSSD v Pardubickém kraji, která pro krajské volby zřejmě sestaví kandidátku s nově založeným hnutím Sdružení pro kraj. Hamáček dnes uvedl, že ani hnutí iniciované Zimolou není konkurencí ČSSD. „Má být platformou, která by přitáhla významné krajské osobnosti sdílející podobné hodnoty jako sociální demokracie,“ uvedl.

Platformy spjaté s ČSSD

  • Dlouhodobý kritik vedení ČSSD Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020, které by mělo být složené z ČSSD i nestraníků. Dodal, že by za něj mohli kandidovat i další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie. Odmítl současně, že by chtěl stranu opustit či štěpit. Vedení strany na jeho iniciativu reagovalo tak, že podporuje projekty s osobnostmi pod hlavičkou ČSSD, za nepřijatelné ale označilo, kdyby uskupení konkurovalo její krajské kandidátce. Podle Hamáčka je Změna 2020 platformou, která by měla přitáhnout významné krajské osobnosti sdílející podobné hodnoty s ČSSD.
  • Zimola tvrdí, že vychází z modelu místopředsedy ČSSD Michala Šmardy při komunálních volbách v Novém Městě na Moravě, který jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Členové vedení strany Šmardův postup dávají za vzor, vadilo by jim ale vytvoření kandidátky na základě hnutí, které by nefungovalo pod hlavičkou ČSSD.
  • Už loni v lednu založili kritici tehdejšího vedení ČSSD platformu Zachraňme ČSSD, která podle nich měla zastavit propad strany. Za jejím vznikem stáli bývalí hejtmani Zimola a Michal Hašek, exsenátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Platforma žádala přímou volbu předsedy ČSSD a to, aby členové strany přímo rozhodli o případném vstupu do vlády. Příznivci platformy mimo jiné v té době tlačili na výměnu bývalého ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).
  • V roce 2014 založili Idealisté.cz (spolek, který vznikl z původně místního klubu Mladých sociálních demokratů) levicovou platformu pro podporu sociálnědemokratických myšlenek a ideálů v politice. Formálně nespadala pod ČSSD, mezi zakládajícími členy byl ale třeba tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Platforma mimo jiné podpořila premiéra Bohuslava Sobotku po "lánském puči" v roce 2013, tedy schůzce části vedení ČSSD (Jiří Zimola, Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc) u prezidenta Miloše Zemana. Někteří členové ČSSD se tehdy pokusili Sobotku odstavit od vyjednávání o vládě.
  • Po neúspěchu v evropských volbách v roce 2004 vznikla v ČSSD platforma Za renesanci ČSSD. Její členové si přáli výměnu stranického vedení a také návrat bývalého předsedy Miloše Zemana do čela strany. Po propadu v eurovolbách sice rezignoval premiér Vladimír Špidla a s ním i celá vláda, sociální demokracie však ani s novým předsedou neuspěla v krajských a senátních volbách v témže roce. Po skandálu nového šéfa strany a premiéra Stanislava Grosse kvůli financování bytu jej platforma vyznala k rezignaci.
ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...