Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hamáček věří, že se vládě podaří najít hlasy pro rozpočet. Provizorium by něj podle byla katastrofa

Česko

  9:41aktualizováno  12:10
Praha - Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) věří, že kabinet ANO a ČSSD získá ve Sněmovně podporu pro státní rozpočet na příští rok. Kabinet zatím hlasy zajištěné nemá, podle Hamáčka ale především ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nadále vede intenzivní jednání. Rozpočtové provizorium by podle Hamáčka neznamenalo katastrofu, nicméně bylo by nepříjemnou komplikací.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Vláda jisté hlasy pro rozpočet se schodkem 320 miliard korun zatím nemá. V minulých letech kabinet podpořili komunisté, kteří ale tentokrát trvají na škrtu v rozpočtu obrany. „Nikdo nemůže očekávat, že by ČSSD škrty v obraně podpořila,“ řekl Hamáček. ČSSD dovedla Česko do NATO a vzhledem ke svému proaliančnímu a proevropskému směřování nemůže pro snížení obranného rozpočtu hlasovat, dodal. Stejný postoj má i ANO.

Babiš neúspěšně přesvědčoval komunisty o podpoře rozpočtu. Jednání bude pokračovat

Sněmovna je podle Hamáčka vždy nevyzpytatelná. „Situace je specifická, ale stále si myslím, že prostor pro jednání a nalezení nějakého konsenzu tady je,“ řekl Hamáček. Věří, že vláda nakonec dost hlasů mít bude. „Jednání se vedou intenzivně. Věřím, že se potřebné hlasy najdou, protože schválený rozpočet je známkou stability,“ řekl. Rozpočtové provizorium by podle něj nebylo katastrofou, ale znamenalo by nepříjemnou komplikaci.

ČSSD rozpočet podpoří, protože je spokojena s tím, co vyjednala ve vládě. Poslanci navrhli v rozpočtu přesuny peněz zhruba za 280 miliard korun, víc než loni. Podle prvního místopředsedy strany Romana Onderky strana podpoří ve shodě s ANO dva pozměňovací návrhy. Podle prvního by měla být o 300 milionů korun navýšena kapitola ministerstva kultury v oblasti živého umění, podle druhého by měl vzrůst o 100 milionů korun rozpočet horské služby. Sociální demokraté by také mohli podpořit některé návrhy KSČM, vyjednávání je ale na hnutí ANO.

Komunisté trvají na škrtu 10 miliard v obraně. Nepodpoří jinak návrh státního rozpočtu

Podporu rozpočtu opětovně odmítly strany vznikající volební koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které navrhovaly v prvním čtení vrátit rozpočet k přepracování. „Nemáme v úmyslu přebírat zodpovědnost za takto špatně připravený rozpočet,“ řekl novinářům předseda ODS Petr Fiala. Vláda podle něj už v minulosti prokázala, že s komunisty se vždy domluví.

Předseda lidovců Marian Jurečka řekl, že v posledních dvou týdnech ho kvůli rozpočtu oslovili premiér Andrej Babiš (ANO) i Schillerová. „Ale ten rozpočet, jak je sestavený, tak je prostě špatný pro občany ČR,“ řekl. Koalice dosud s opozicí vůbec nehodlala nic konzultovat, uvedl. „A teď, když jí tak strašně teče do bot, kdy i komunisté ji poslali k šípku, aby za námi přišla, a my řekli, že to teď podpoříme, to nedává logiku,“ doplnil.

Návrh rozpočtu podle Fialy neodráží potřeby Česka

Návrh rozpočtu neodráží skutečné potřeby Česka, nelze jej přepracovat, pouze mírně vylepšit, řekl při jeho dnešním sněmovním schvalování předseda opoziční ODS Petr Fiala (ODS). Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík označil rozpočet za cár papíru a předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za mrtvý materiál. Šéf hnutí SPD Tomio Okamura (SPD) poukazoval na podle něho neúčelné rozpočtové výdaje. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se vláda řídí heslem Po nás potopa. Lídrovi STAN Vítu Rakušanovi chybí v rozpočtu představa o budoucnosti Česka.

„Rozpočet nelze předělat, nelze z něj udělat poctivý, dobrý rozpočet,“ uvedl Fiala. Pro mírné vylepšení návrhu, které by bylo možné, není podle něho politická vůle. Pozastavil se nad plánovaným dluhem 320 miliard i nad výhledem na další roky, což podle něho vytváří celkem víc než miliardový schodek.

Rozpočet navržený vládou ANO a ČSSD podle Fialy neodráží potřeby ekonomiky ani většiny lidí. Nejsou v něm žádné nové investice do infrastruktury nebo vzdělání k rozhýbání ekonomiky, neřeší se reformy a nešetří se na spotřebě státu. Připomněl, že ODS navrhuje pozměňovacími návrhy ušetřit více než 80 miliard korun, aniž to lidé podle Fialy pocítili.

‚Po nás potopa.‘ Ekonomové kritizují daňové změny, z rozpočtu se podle Bortlíka stal cár papíru

Ferjenčík míní, že rozpočet má umožnit vládě doklopýtat až do voleb. Rozpočet nepočítá s koronavirovou krizí ani s dopady daňového balíčku, je zcela mimo realitu, vyčetl kabinetu.

Okamura zopakoval, že jeho hnutí rozpočet nepodpoří. Vláda podle něho připravila rozpočet, který vyhazuje peníze na nepřizpůsobivé občany, promigrační neziskovky nebo solární barony. Vládě vyčetl například nákupy vojenské techniky v objemu desítek miliard korun. Vládní koalici vyzval, aby podpořila pozměňovací návrhy, a dodal, že rozpočtové provizorium být nemusí.

Bartošek uvedl, že návrh rozpočtu není pravdivý a neodráží skutečnost příštího roku. Míní, že například příjmy vycházejí z nadhodnoceného očekávaného růstu ekonomiky. Kabinet postupuje v nastoupeném bludu, řekl.

Vláda se podle Pekarové Adamové nezabývá návratem veřejných financí na udržitelnou úroveň. Vyhýbání se odpovědnosti je pro kabinet příznačné, míní. Předsedkyně TOP 09 varovala, že v budoucnu hrozí kvůli současné politice vlády omezování veřejných služeb nebo růst daní.

Rakušan vytkl vládě, že v minulých letech za ekonomického růstu nevytvářela rezervy pro případ krize, naopak podle něho projídala konjunkturu a nakupovala voličské hlasy. „Krize přišla v nebývalých rozměrech a vláda na to připravena nebyla,“ řekl. Rozpočet pro příští rok by měl podle něho motivovat obyvatele k tomu, aby zůstali aktivní. „Přehledné podpůrné programy jsou tou investicí, ne stavět nesmyslné stavby,“ uvedl Rakušan. Zmínil také investice do vzdělání a důchodovou reformu. „Vláda připravila opakování vlastních chyb,“ komentoval rozpočet.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!