Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček: Vláda zvolila rozumný postup pro uvolňování opatření zavedených kvůli šíření nemoci

Ministr vnitra Jan Hamáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Hamáček | foto: ČTK

Praha Harmonogram rozvolňování opatření zavedených kvůli šíření nemoci covid-19 je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vyvážený a opatrný. Novinářům po středečním jednání Ústředního krizového štábu řekl, že je s výsledkem úterního jednání vlády spokojen. Plán podle něj umožňuje v případě nárůstu počtu lidí nakažených novým koronavirem „zatáhnout za záchrannou brzdu“.

Vláda v úterý představila plán rozvolňování restriktivních opatření. Obchody, služby nebo památky se mají otevírat a kulturní a sportovní akce obnovovat v pěti etapách - od 20. dubna do 8. června. Výuka do škol se do července v plném rozsahu nevrátí. Nejdřív by se už příští týden mohly konat například státnice či rigorózní zkoušky. Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám školáků z prvního stupně základních škol 25. května. Nejméně se počítá s návratem žáků druhého stupně základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

„Myslím si, že je to velmi rozumný postup,“ řekl Hamáček. Na jednání podle něj padaly i návrhy na mnohem radikálnější uvolňování opatření. Postupné otevírání jednotlivých obchodů či provozoven považuje ministr za zodpovědné. „Je to reakce, která nám umožňuje v každém momentu zatáhnout za záchrannou brzdu,“ dodal. Hamáček je od počátku nákazy zastáncem opatrného přístupu.

Plán, jak se budou jednotlivá zařízení otevírat, má podle ministra vnitra logiku. Například otevření farmářských trhů má pomoci drobným prodejcům a vyslyšet volání lidí po kvalitních potravinách.

Také opozice v úterý ocenila, že kabinet zveřejnil, jak plánuje rozvolňovat svá opatření a s ohledem na koronavirovou epidemii umožňovat otevření obchodů a dalších zařízení. ODS či TOP 09 však postrádají detailní plán pomoci podnikatelům.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ ELEKTROMECHANIK (37-43.000 kČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 37 000 - 43 000 Kč