Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hamburští milionáři se bouří proti divadelní hře

Česko

Třicítka nejbohatších mužů Hamburku protestuje proti tomu, aby byla jejich jména vyvolávána na divadelním jevišti.

BERLÍN Protesty milionářů vyvolalo uvedení provokativní verze známé divadelní hry Marat/Sade na prknech hamburského divadla Hamburger Schauspielhaus. Na závěr sociálně kritického a politického dramatu má sbor složený z hamburských nezaměstnaných uvádět jména 28 místních boháčů. Nakonec byla tato pasáž upravena, neboť hamburští milionáři divadlu hrozí žalobou.

Hru německo-švédského spisovatele Petera Weisse upravil pro přední hamburskou scénu kontroverzní divadelní režisér Volker Lösch. Už před páteční premiérou varovali čtyři z dotčených milionářů, že použijí právní prostředky, pokud budou jejich jména ve hře uváděna, oznámila scéna tento týden. Na premiéře tak bylo místo jmen nejbohatších obyvatel Hamburku citováno z úřední stížnosti.

Zrušte peníze!

Jména, s jejichž čtením inscenace počítá, jsou vesměs přejata ze seznamu tří set nejbohatších Němců, který pravidelně zveřejňuje časopis Manager Magazin. Jsou mezi nimi i hamburští velkopodnikatelé jako Günther Fielmann, jehož rodinná firma má jméno ve světě optiky, nebo Werner Otto, zakladatel slavného zásilkového obchodu nesoucího jeho jméno.

Lösch chtěl využít dramatu o francouzské revoluci k upozornění na rostoucí propast mezi chudými a bohatými.

Na závěr hry sbor nezaměstnaných volá „Bomby do sexshopů!“, „Hamburk by měl hořet!“ a „Zrušte peníze!“. Premiérové publikum prý bylo nadšené.

Hra Marat/Sade, která měla premiéru v roce 1964 v Západním Berlíně, hned vyvolala světovou pozornost. V následujícím roce ji uvedl legendární režisér Peter Brook v New Yorku. Drama analyzuje moc ve společnosti prostřednictvím dvou krajně vyhraněných a odlišných osobností, brutálního hrdiny francouzské revoluce Jeana-Paula Marata a markýze de Sade.

Peter Weiss (1916-1982) byl německý spisovatel a malíř částečně židovského původu. Po studiu na pražské Akademii výtvarného umění a po zabrání Sudet v roce 1938 emigroval do Švédska.

Autor: