Hamilton, nejmladší šampion

PROFIL VÍTĚZE

SAO PAULO Lewis Hamilton se v Brazílii stal mistrem světa formule 1 ve věku 23 let, devět měsíců a 26 dnů. Britský pilot tím o čtyři měsíce předčil dosud nejmladšího šampiona Fernanda Alonsa, jenž triumfoval v roce 2005.

Lewis Hamilton začal motoristickou kariéru v roce 1993, když mu bylo osm let. V deseti vyhrál svůj první britský šampionát motokár. Na slavnostním ceremoniálu prý potkal šéfa stáje F1 McLaren Rona Dennise a řekl mu: „Jednou chci jezdit v F1 za váš tým.“

Ve 13 letech se dostal do programu stáje McLaren a automobilky Mercedes-Benz na podporu mladých talentů, kde si ho Ron Dennis všiml a podepsal s ním smlouvu, která mladému závodníkovi zajištovala finanční a technickou podporu v rozvoji jeho motoristické kariéry.

Hamilton posléze vyhrál sérii britské formule Renault, evropskou formuli 3 a seriál GP2. V roce 2007 se stal pilotem F1 a stájovým kolegou dvojnásobného mistra světa Alonsa. Vstup Lewise Hamiltona do nejvyšší automobilové třídy oznámila stáj McLaren 24. listopadu 2006, byť s ním byla dohodnutá už od září. Vedení stáje ale nechtělo, aby revoluční novinka zapadla ve srovnání s oznámením Michaela Schumachera o konci kariéry.

Jméno podle Carla Lewise Prvním závodem v F1 byla pro Hamiltona Velká cena Austrálie (18. 3. 2007), poprvé vyhrál Velkou cenu Kanady (10. 6. 2007).

Ve své první sezoně získal Hamilton řadu nováčkovských rekordů a v mistrovství světa skončil druhý za Kimim Räikkönenm o jeden bod. Hamilton několikrát prohlásil, že v týmu McLaren chce zůstat až do konce své kariéry v F1.

Lewis Carl Hamilton, který dostal jméno podle amerického sprintera Carla Lewise, je prvním pilotem tmavé pleti v historii F1. Prarodiče z otcovy strany emigrovali do Velké Británie z Grenady. Jeho otec Anthony a tělesně postižený bratr Nicolas doprovázejí Hamiltona na všech závodech.

Hamiltonovi patří v F1 několik rekordů. Posbíral největší počet po sobě jdoucích umístění na pódiu od prvního závodu - 9. Stal se nejmladším pilotem, který vedl průběžné pořadí MS - bylo mu 22 let, 4 měsíce a 8 dní. Dále získal nejvíc vítězství v první sezoně - 4.

Hamilton dosud vyhrál devět Velkých cen, dvaadvacetkrát se umístil na pódiu.

Jeho oblíbenou hudbou je hip hop a reggae, mezi jeho oblíbené interprety patří The Roots, Biggie, Bob Marley, Freddie McGregor, UB40 a Warrior King.

Jeho koníčky jsou kromě hudby hra na kytaru, knihy, cyklistika, squash, tenis, kino a DVD.

Hamiltonovou přítelkyní je zpěvačka skupiny Pussycat Dolls Nicole Scherzingerová.

***

Jak šel Hamilton za vítězstvím

16. března – GP Austrálie Vyhrál Hamilton, do cíle dorazilo jen sedm vozů.

6. dubna – GP Bahrajnu Hamilton zaspal na startu a pak ještě boural.

27. dubna – GP Španělska Vítězství Räikkönena a druhý double za sebou v podání Ferrari.

25. května – GP Monaka Deštěm ovlivněný závod byl ukončen po uplynutí dvouhodinového limitu, vítězný Hamilton se vrátil do čela šampionátu.

8. června – GP Kanady Hamilton naboural při výjezdu z boxů ferrari Räikkönena, jenž čekal, až zhasne červené světlo; poprvé zvítězil Kubica. 22. června – GP Francie Hamilton byl za incident z Kanady potrestán ztrátou deseti míst na startu, podruhé za sebou nebodoval.

6. července – GP V. Británie Na domácí půdě vyhrál Hamilton, v čele se s 48 body srovnali Hamilton, Massa a Räikkönen.

20. července – GP Německa Po druhém vítězství za sebou se Hamilton osamostatnil ve vedení mistrovství.

7. září – GP Belgie Zvítězil Hamilton, ale po dojezdu obdržel penalizaci 25 sekund za zkrácení trati, a vítězství připadlo Massovi.

12. října – GP Japonska Druhé vítězství Alonsa za sebou; z kandidátů na titul vypadl Räikkönen, Hamilton po sporné penalizaci za počínání v tlačenici v první zatáčce počtvrté v sezoně nebodoval. 19. října – GP Číny Hamilton vítězí, Massa si ještě druhým místem zachoval teoretickou šanci na titul.