Hamilton slavil doma

Po vítězství Brita na okruhu v Silverstonu se pořadí v čele formule 1 vyrovnalo

SILVERSTONE Po osmi letech se britští fanoušci dočkali vítězství domácího jezdce v grand prix formule 1 na okruhu v Silverstonu. Devátý závod v sezoně provázený deštěm vyhrál Lewis Hamilton z McLarenu a dotáhl se na vedoucího muže mistrovství světa Felipeho Massu z Brazílie, který včera nebodoval. V čele vzácně vyrovnaného šampionátu je hned trio jezdců, neboť 48 bodů má na kontě i úřadující mistr světa Fin Kimi Räikkönen, který byl v cíli čtvrtý.

Pro druhé místo si potřetí v tomto roce dojel Němec Nick Heidfeld z týmu BMW. Třetí byl brazilský veterán Rubens Barrichello, který se na stupně vítězů prosadil po třech letech a poprvé v barvách Hondy.

Hamiltonův třetí triumf v sezoně oslavoval do posledního místa zaplněný areál v Silverstonu, kam navzdory nepříznivému počasí dorazilo přes sto tisíc natěšených fanoušků. Jejich oblíbenec je nezklamal. Po agresivním startu z druhé řady se posunul ze čtvrté na druhou pozici a dokonce málem vedl, jeho týmový kolega Fin Heikki Kovalainen po premiérovém startu z pole position však útok ustál.

Coulthard po závodě smutnil Ve čtvrtém kole na mokré trati už Hamilton se svým manévrem uspěl a ve zbytku závodu už vedení nepustil. Cílem projel s více než minutovým náskokem a navázal na svá letošní prvenství v Melbourne a Monaku. „Tohle je to nejlepší vítězství, jaké jsem kdy získal. Byl to jeden z nejtěžších závodů, co jsem absolvoval,“ svěřil se vicemistr světa, jenž si v 26. závodě v kariéře připsal sedmý triumf.

Nadchla ho atmosféra na okruhu. „Když jsem mířil do cíle, viděl jsem, jak lidé vstávají. Jenom jsem se modlil: hlavně udrž to auto na trati. Hlavně dojeď!“ líčil třiadvacetiletý pilot.

Posledním britským vítězem v Silverstonu byl před ním David Coulthard, pro kterého dopadl letošní poslední start na domácí půdě neslavně. Sedmatřicetiletý Skot, jenž v pátek oznámil, že po sezoně skončí, neobjel ani jedno kolo. Vítěz britské grand prix z let 1999 a 2000 se ocitl mimo trať po kolizi s Němcem Sebastianem Vettelem ze spřátelené stáje Toro Rosso.

„Je to velké zklamání, hrozně mě to mrzí kvůli týmu. Vyřadil jsem ze hry dva vozy Red Bull, což je ten nejhorší možný scénář,“ kál se nejstarší jezdec v seriálu.

Nedařilo se ani jeho kolegovi z Red Bullu Marku Webberovi. Australan, jenž si v kvalifikaci vybojoval překvapivě druhé místo na startu, dostal v prvním kole smyk a propadl se na poslední příčku. Během závodu se na trati roztočil ještě několikrát a skončil desátý bez bodu. Vítěz kvalifikace Kovalainen obsadil páté místo, když stejně jako čtvrtý Räikkönen ztratil na vítěze už více než jedno kolo. čtk Výsledky: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:39:09,440, 2. Heidfeld (Něm./BMW Sauber) -1:08,577, 3. Barrichello (Braz./Honda) -1:22,273, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari), 5. Kovalainen (Fin./McLaren), Pořadí MS: 1. Hamilton 48 b., 2. Massa (Braz./Ferrari) 48, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) 48, 4. Kubica (Pol./BMW) 46, 5. Heidfeld 36. Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 96, 2. BMW-Sauber 82, 3. McLaren-Mercedes 72, 4. Toyota 25, 5. Red Bull 24