Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hanáková má v létě skončit ve vládě. Nahradit by ji mohl profesor HAMU

Česko

  17:48
PRAHA - Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) by měla k 1. červenci skončit ve vládě. Ačkoliv stranické vedení zatím mlčí, Hanáková tuto informaci nevyvrací. Konec ministryně kultury navíc LN potvrdili někteří z jejích kolegů.

Ministryně kultury Alena Hanáková foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Ano, je to skutečně tak. Termín, do kdy by měla odejít, je 1. červenec. Známý je už i okruh náhradníků. Největším favoritem je profesor HAMU Jiří Hlaváč, bývalý rektor AMU Ivo Mathé, senátor Jiří Šesták (STAN) či poslanec Stanislav Polčák (TOP 09),“ prozradil LN zdroj z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů.

„Oficiálně se mnou zatím nikdo nejednal,“ říká ministryně Hanáková. Na přímý dotaz, zda na konci června skončí, odpovídá obecně. „Už jsem dříve říkala, že budu respektovat rozhodnutí stranického vedení, pokud se rozhodne pro změnu na ministerstvu. To by ale mělo podle mě platit pro všechny strany a všechny ministry,“ prohlásila pro LN.

O konci Hanákové se mluví už delší dobu - čtěte více:

Také někteří z možných nástupců již potvrzují, že s nimi vedení strany o možné změně jednalo. „Ta nabídka mi přišla. Já bych o tom za určitých okolností uvažoval, ale ne hned. Jsem totiž ředitel Jihočeského divadla, což samozřejmě vyžaduje řadu povinností. Pokud by k tomu ale v budoucnu došlo, byla by pro mě prioritní otázka rozpočtového zaopatření ministerstva kultury,“ reagoval senátor Šesták.

Se Schwarzenbergem jsme o tom ještě nehovořili, říká Gazdík

„Je to hodně předčasná informace. Dokud se věci nezrealizují, nebo nebudou jasné, tak bych se k tomu nevyjadřoval,“ uvedl Hlaváč, který má největší šance stát se nástupcem Hanákové.

Vedení TOP 09 a Starostů však zatím spekulace odmítá: "Tato otázka je v gesci mé a pana předsedy (Karla) Schwarzenberga. A my jsme spolu o tom ještě nehovořili," říká šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Ministryně Hanáková čelí kritice už od svého jmenování. O jejím konci ve vládě se proto hovoří dlouhodobě, naposledy ji měl nahradit Ivo Mathé.

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...