Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hanáková náměstkyni vyhodila. Bere ji zpět jako poradkyni

Alena Hanáková, ministryně kultury | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Hanáková, ministryně kultury | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) sice krátce po nástupu do své funkce ohlásila několik rázných personálních změn, nyní se ale ukazuje, že jsou jen kosmetické. Například z náměstkyně pro ekonomiku se stane ekonomická poradkyně.

Sotva se Hanáková v rezortu zabydlela, odvolala z funkcí náměstkyni Michaelu Vojtovou a ředitele odboru vnitřní správy a investic Miloše Štrajta. Odůvodnění bylo prosté: "Ministryně považuje do budoucna ekonomický úsek za klíčový, proto se rozhodla provést personální změny v jeho vedení."

Server Lidovky.cz  však zjistil zvláštní okolnost. Hanáková sice Vojtové nevěřila, že zvládne ekonomický úsek ministerstva, obratem se s ní však domluvila na tom, že u ní bude pracovat jako poradkyně. Pro ekonomiku. Úřad oficiálně nechce o spolupráci s Vojtovou hovořit, ministryně to ale sama na přímý dotaz přiznala. "S paní Vojtovou jsme se dohodly, že by vzhledem ke svým zkušenostem mohla pokračovat jako moje poradkyně," odpověděla Hanáková.

PSALI JSME:

A o místo na ministerstvu možná nepřijde ani odvolaný ředitel. "Pan Štrajt onemocněl, takže je momentálně na nemocenské. Jak to s ním bude dál, nevím," dodala. Podle kuloárních informací se do personálních změn vložili vlivní členové strany, kteří nechtěli, aby s dotyčnými spolupráci zcela ukončila.

Kdo je Michaela Vojtová

Michaela Vojtová vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, v minulosti mimo jiné působila jako analytička odboru inspekce Burzy cenných papírů Praha nebo v Komerční bance. V roce 2005 přešla ze soukromé sféry do státní a začala řídit odbor finančního řízení a rozpočtu v Krajském úřadu Středočeského kraje a od ledna do května 2010 působila také na Úřadu městské části Praha 1. Na ministerstvo kultury přišla s Jiřím Besserem (TOP 09).

Ministerstvo však oficiálně o budoucnosti bývalé náměstkyně a ředitele investic mlčí. "Paní Vojtová a pan Štrajt byli odvoláni z funkce a žádnou jinou práci na ministerstvu kultury nevykonávají," uvedla Eva Tichá z tiskového oddělení. Vojtová chybí i v oficiálním seznamu poradců.

Ke spolupráci s Vojtovou se tiskové oddělení nechtělo vyjádřit ani poté, co informaci potvrdila sama ministryně. "Paní Vojtová dostala výpověď," trvá na svém Tichá.

Situace na ministerstvu se zdá poněkud podivná i bývalému ministrovi kultury za ČSSD Vítězslavu Jandákovi, který je nyní členem výboru pro kulturu. Serveru Lidovky.cz řekl, že pokud je někdo označen za zaměstnance nekvalifikovaného pro určitou pozici, tak by na ministerstvu neměl pracovat ani jako poradce. "V případě paní Vojtové je to ale možná určitá výčitka paní ministryně. Protože mi nepřipadá, že je špatná ekonomka. Asi jí došlo, že možná by to byla trošku křivda, tak jí dala místo poradkyně," míní Jandák.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...