Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zrušením mého úřadu neušetříme, tvrdí šéfka kultury Hanáková

Česko

  15:30aktualizováno  15:44
PRAHA - Její úřad se objevil mezi trojicí, která se má stát obětí koaličních úsporných plánů. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) však s případným zrušením svého rezortu nesouhlasí. Podle ní by nepřineslo žádné úspory.

Redukce ministerstev byla jedním z ultimát, kterým Věci veřejné podmínily setrvání v současné vládě. ODS s TOP 09 daly najevo, že souhlasí. Z ODS a VV už navíc zaznívá, která ministerstva jsou zralá na zrušení: kultura, životní prostředí a místní rozvoj. Každá vládní strana by tak měla přijít o jeden úřad.

ČTĚTE TAKÉ:

"Já myslím, že je možné úplně všechno," reagovala Hanáková na informaci pro server Lidovky.cz. O případném konci ministerstva kultury a jeho následném sloučení se školstvím s Hanákovou nicméně nikdo nemluvil.  

Ministerstvo kultury však podle ní má pro Česko smysl. "Byl by to velmi zvláštní tah v zemi, která má tak bohatou kulturní tradici a velké množství živých i neživých památek. Jestliže nebude mít vlastní ministertvo, i když s nejmenším rozpočtem, tak je to velmi na pováženou. Nebyl by to dobrý krok," hodnotí ministryně údajný plán. 

Hanáková navíc pochybuje i o úsporách, jimiž by koalice případě zrušení jejího úřadu ospravedlnila. Podle ní by totiž zrušení ministerstva neznamenalo zrušení agend, o které se stará. "Nepřinese téměř žádné úspory," myslí si.

Ministři Tomáš Chalupa a Kamil Jankovský možná přijdou o rezorty.

Kromě Hanákové by skončil i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV), který by údajně se svým odchodem z Ministerstva pro místní rozvoj souhlasil. Jako posledního by škrty připravily o místo Tomáše Chalupu z ODS. Nechtěl se však k úvahám vyjadřovat. "V tuto chvíli se opravdu jedná jen o spekulace, proto nebudu reagovat," vzkázal jen.

Autor: