Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Hanba!‘ Lidé na Národní třídě vypískali Klause mladšího s dcerou, Babiše i Hamáčka

Politik Václav Klaus mladší v ulicích Národní třídy v rámci oslav 30. výročí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politik Václav Klaus mladší v ulicích Národní třídy v rámci oslav 30. výročí... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha V den, kdy si Česká republika připomíná 30 let svobody, zamířili již tradičně čelní představitelé vlády a další politici na Národní třídu i pražský Albertov uctít památku listopadu 1989. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se po loňském incidentu, kdy jeho kytici u Památníku 17. listopadu vyhodili odpůrci do koše, vydal k pietnímu místu Národní třídě v brzkých ranních hodinách.

Již před sedmou tam na něj ale čekali jeho odpůrci a pokládání kytice i zapalování svíčky tak probíhalo za pískotu a skandování asi 15 protestujících. S podobnou odezvou se na symbolickém místě svobody o něco později setkal také předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, který přišel s dalšími představiteli této parlamentní strany. Na něj odpůrci s transparenty u pietního místa volali ‚Hanba‘.

Kontroverze se na Národní třídě nevyhnula ani ústřední postavě nového hnutí Trikolóra, poslanci Václavu Klausovi mladšímu. Také jeho uctění památky 17. listopadu 1989 provázely hlasité kulisy pískotu a skandování hesla „Hanba, hanba“. Místy se vyskytovaly agresivní slovní nadávky jako ‚Táhni s fotrem do ******‘ a neutichly ani ve chvíli, kdy se při odchodu s dcerou v náručí prodíral již početným davem.

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší čelí na Národní třídě skandujícímu...

Na otázky novinářů bývalý člen ODS uvedl, že mu toto chování není příjemné. „Ale 17. listopad zároveň přinesl svobodu vyjadřování. To si musíme ochránit. Moc však nerozumím tomu, proč někteří nechtějí, aby tu někdo ani po ulici chodil,“ komentoval ve chvíli, kdy mu část přítomných začala zároveň na podporu tleskat.

Hlasitým nesouhlasným pískotem lidé „odměnili“ i bývalého tajemníka prezidenta Václava Klause a člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla.

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší navštívil 17. listopadu památník...
Premiér Andrej Babiš podává skautovi kytici ministryně financí Aleny...

Naopak kladných ohlasů se na Národní třídě, kde oslavy sametové revoluce po celý den probíhaly, dočkali opoziční politici jako šéf ODS Petr Fiala, předseda TOP 09 Miloslav Kalousek, Karel Schwarzenberg (TOP 09) či předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Studenti vypískali Zimu

Odpůrci si ale nebrali na mušku jen politiky. Na pražském Albertově, kde před třiceti lety studenti odstartovali události, jež vedly k pádu komunistického režimu, mířily útoky na představitele akademické obce. Na projev současného rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, jenž připomněl dění roku 1939 včetně smrti Jana Opletala a podzimu 1989, reagovali studenti pískotem a skandováním ‚Hanba‘. Reagovali tak na nedávné dění na univerzitě. Kritika na Zimu mířila zejména kvůli uzavření sponzorské smlouvy s Home Creditem nebo činnosti univerzitního Česko-čínského centra.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, senátor Jiří Drahoš a Milan Štěch.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, senátor Jiří Drahoš a Milan Štěch.

O poznání kontroverznější reakci pamatuje právě Albertov před pěti lety, kdy při příležitosti oslav sametové revoluce vystoupil český prezident Miloš Zeman. Tehdy na něj z řad odpůrců mířila vajíčka, před nimiž jej ochranka musela chránit deštníky. Tehdy si pamětní místo na Albertově zamluvilo hnutí Blok proti islámu, na jehož akci prezident vystoupil. Proto byl prostor uzavřen a studenti tak neměli šanci tento svátek na Albertově oslavit.

Letos se prezident Miloš Zeman osobně oslav na Národní třídě neúčastnil, pád výročí komunismu si připomněl o den dříve v Bratislavě při otevírání Českého domu.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...