Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harrachov prodal téměř sto bytů za 20 milionů

Česko

HARRACHOV, Semilsko Krkonošská obec Harrachov prodala za 20 milionů korun 98 městských bytů v panelových domech. Získané peníze pomohou radnici i k tomu, aby se mohla ucházet o dotace z Evropské unie. Podmínkou pro jejich přidělení je spoluúčast obcí na financování, která většinou činí 7,5 procenta.

Harrachov usiluje o dotace z EU na rekonstrukce silnic v turistických oblastech a na vytvoření městského orientačního systému.

„Z Evropské unie bychom rádi získali i novou cisternu a další techniku a vybavení pro dobrovolné hasiče,“ uvedl včera Martin Soukup z harrachovské radnice.

Na opravy komunikací k lanovce, k hotelům a penzionům a k dalším turistickým cílům potřebuje Harrachov okolo 20 milionů korun, na orientační systém asi dva miliony.

Město zatím obdrželo z Evropské unie peníze na terénní čtyřkolku pro hasiče a na společné českopolské turistické tabule. Čtyřkolku hasiči nasadili při zářijovém lesním požáru na hoře Plešivec.

Radnice prodávala byty ze 70. let minulého století v pěti domech na Novém Světě. Za metr čtvereční požadovala 3300 korun. „Největší byty 5+1 vyšly přibližně na 300 tisíc korun. Ze 100 bytů se neprodaly dva,“ uvedl harrachovský starosta Tomáš Ploc.

Nové soukromé byty se v Harrachově nabízejí za ceny až patnáctkrát vyšší, než kolik stály městské byty na Novém Světě.

Radnici patří na Novém Světě ještě jeden panelový dům. Byty v něm ale město nesmí prodávat ještě několik let, protože tam přistavělo s pomocí státní dotace jedno patro navíc.

Z velkých měst v Libereckém kraji vlastní Liberec 1500 bytů. V Jablonci má radnice 1300 bytů s regulovaným nájemným. V Semilech patří městu 600 bytů, v České Lípě 400 bytů a v Turnově necelých 200 bytů.

***

Největší byty 5+1 z vlastnictví harrachovské radnice vyšly na 300 tisíc korun

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?