Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harrison: milionář jedním úderem

Česko

LONDÝN/PRAHA Prohrát, naštvat fanoušky, pouze jednou naznačit nějaké umění ve svém oboru, strávit v ringu necelých osm minut. A přesto inkasovat 45 milionů korun.

Že to není možné?

Britský boxer Audley Harrison dokázal, že opak je pravdou.

O nejlepších profesionálních boxerech planety se s nadsázkou dá říct, že jsou nejlépe placenými sportovci světa. Vždyť v jakém jiném sportu můžete inkasovat za necelou hodinu práce i 30 milionů dolarů (cca 570 milionů korun)?

Vpřípadě 39letého Brita Harrisona sice nejde až o takovou závratnou sumu, přesto boxerští fanoušci pochybují, jestli si svůj výdělek za poslední duel vůbec zaslouží.

Harrison se 13. listopadu v Manchesteru utkal v boji o titul mistra světa těžké váhy organizace WBA s kontroverzním obhájcem Davidem Hayem. I když slovo „utkal“ je v jeho případě až příliš silné...

Za duel měl vyinkasovat 1,5 milionů liber (cca 45 milionů korun). Ovšem očekávaná a slovními přestřelkami vyostřená bitva se záhy změnila ve frašku.

Haye soupeře k ničemu nepustil a ve 3. kole za bučení diváků duel ukončil. Na tom by nebylo nic divného, s vítězstvím 30letého šampiona se počítalo, ovšem statistici následně zjistili neuvěřitelnou věc.

Za téměř osm minut zápasu (necelá tři tříminutová kola) zasadil dvoumetrový pořízek svému soupeři jeden jediný přesný zásah (proti téměř padesáti Hayeho).

„Jsem se svým výkonem spokojený, udělal jsem maximum. Před Davidem smekám,“ řekl Harrison. Byl to domluvený zápas?

Jeho sok mu ale paradoxně následně zavařil ještě jednou. Ihned po duelu přilil Haye olej do ohně prohlášením, že si na vítězství ve 3. kole vsadil a stejný krok poradil i svým známým. Svět byl v šoku.

Byl zápas domluvený? Kolik za to inkasoval Harrison? Proto chtěl po souboji ukončit kariéru?

„Občas si na sebe vsadím. Beru to však jako motivaci, nedělám to pro zisk,“ přiznal dřív i nejlepší český profesionál Lukáš Konečný.

Problém ovšem byl, že na ostrovech mají boxeři sázet na své duely zakázáno, a tak Haye i Harrison museli na kobereček před představitele britské boxerské federace.

Harrisonovi hrozilo, že o svůj výdělek přijde. Nebylo moc fanoušků, kteří by si to nepřáli. Po necelých dvou měsících však federace oznámila, že nic neprovedl a téměř 45 milionů korun si zaslouží.

„Členové rady ho vyslechli a přijali jeho vysvětlení. Dál se tím nebudou zabývat,“ uvedla rada v prohlášení. Peníze tak olympijskému šampionovi ze Sydney z roku 2000 zůstaly, špatná pověst ale také.

Harrisonovi před tribunálem pomohlo i to, že oznámil pokračování v kariéře. Otázkou ale zůstává, zda se ještě dočká velkého duelu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!