30. října 2013 12:21, aktualizováno  15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hašek a spol. se přiznali ke lži: Na schůzce v Lánech jsme byli

Michal Hašek a Jeroným Tejc rozjeli za zády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) hru s prezidentem Milošem Zemanem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek a Jeroným Tejc rozjeli za zády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) hru s prezidentem Milošem Zemanem | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola potvrdili, že se zúčastnili povolební schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Dosud to přitom popírali. Jediný, kdo přítomnost na setkání přiznal už dříve, byl Milan Chovanec.

Lhaní čtveřice sociální demokratů omlouvá tím, že se dohodli, že nebudou o jednání s prezidentem mluvit. "Všichni účastníci se dohodli, že schůzka zůstane neveřejná. S ohledem na to, že jeden z účastníků, kteří si přál, aby zůstala neveřejná, tedy pan Chovanec, o ní takto prohovořil, není důvod ji nepotvrdit," řekl Tejc serveru Lidovky.cz.

Navíc dodal, že to nebyl on, kdo žádal utajení schůze. "Pokud si dobře pamatuji, chtěl to pan Chovanec, já jsem to neviděl jako věc, která by musela být tajená," tvrdí Tejc.

Puč? Ne, standardní setkání

Stejně teď lhaní vysvětluje i místopředseda strany Hašek, který prohlášení čtveřice vyvěsil na svůj facebookový profil. "Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme," napsal Hašek.

"Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD," zdůraznil. "Současně jsme připraveni učinit vše proto, aby byla ČSSD úspěšná v nadcházejících povolebních vyjednáváních a sestavila stabilní a silnou vládu. Naším cílem je, aby vyjednávání o vládě a následnou případnou dohodu jednotně podpořilo všech 50 poslanců poslaneckého klubu," stojí v závěru prohlášení, které podepsal Hašek, Škromach, Tejc a Zimola. 

Předseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že zapírání okolo schůzky se Zemanem je další vážnou chybou, které se Hašek s Tejcem dopustili. Vzápětí ale dodal, že šéfa klubu, kterým je od úterý Tejc, teď měnit nechce. "Problémy v ČSSD dělají stále stejní lidé," dodal Sobotka.

PSALI JSME:

Senátor Milan Štěch v ČT prohlásil, že by všichni lháři měli odejít z ČSSD a více neovlivňovat dění ve straně. Nejprve podle něj musí prokázat, že svého činu litují, než se budou znovu ucházet o funkce ve straně. Setkávat se s nimi však nechce "několik let".

O puči v ČSSD se začalo hovořit poté, co předsednictvo strany vyzvalo předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci kvůli volebnímu výsledku strany. Zároveň byl vyloučen z vyjednávacího týmů o nové vládě.

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky