27. října 2013 16:01, aktualizováno  18:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka pod tlakem. Tajná schůzka v Lánech a třikrát výzva k rezignaci

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Jen pár hodin po nepřesvědčivém vítězství ČSSD hraje její šéf Bohuslav Sobotka o vše. Na nedělním jednání předsednictva byl podle informací serveru Lidovky.cz už třikrát vyzván k rezignaci. Vzrušenému jednání předcházela sobotní tajná schůzka v Lánech, kde se s prezidentem mělo sejít protisobotkovské křídlo sociálních demokratů: Michal Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach.

V neděli odpoledne se v Lidovém domě sešlo předsednictvo strany, aby řešilo povolební scénář. Podle zdroje serveru Lidovky.cz, který se přímo účastní jednání, si šéf strany Sobotka vyslechl výzvy k odstoupení. "Slávek byl několikrát vyzván, aby převzal odpovědnost a skončil v čele strany," potvrdil serveru jeden z přímých účastníků jednání.

Jednu z výzev Sobotkovi podle ČTK adresoval brněnský primátor Roman Onderka. Hlasování o návrhu je podle informací LN zatím navrženo po jménech.

Podle informací serveru Lidovky.cz ale plány protisobotkovského křídla kříží vnitrostranická pravidla. Na jednání se aktuálně řeší, zda je vůbec možné v tuto chvíli předsedu odvolat nebo ne. Podle některých to udělat nelze, protože to neumožňují stanovy.

Hádka před kamerami

Sobotka a Hašek nejsou jediní, kteří se do sebe před setkáním předsednictva ČSSD pustili. V přítomnosti novinářů se navzájem osočovali také Jiří Dienstbier a Zdeněk Škromach. 

Jeden druhému vyčetl podkopávání vedení strany. Škromach přímo Dienstbierovi řekl, že ho přejde smích. Ten na to opáčil, že lidé, kteří chtěli v začátku kampaně sestřelit vlastního šéfa, by měli mlčet. 

Napjatá debata vedení ČSSD trvá už přes čtyři hodiny a je zatím velmi bouřlivá. Atmosféra je podle všeho vyhrocená i kvůli schůzce 1. místopředsedy Michala Haška a dalších politiků v Lánech, kde se mělo za zády šéfa strany jednat o dalším postupu vítězné ČSSD. 

Předseda ČSSD Sobotka zjevně o schůzce nic nevěděl a zpráva o ní ho zaskočila. "Mrzí mne, že jsem o ní, pokud proběhla, nebyl ani já ani další členové vedení informováni. Asi si byli pro instrukce," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.  

Hašek: Se Zemanem jsem nemluvil

Avšak Hašek informaci serveru Lidovky.cz a dalších médií popírá. "S panem prezidentem jsem zatím nehovořil," odpověděl ČTK Hašek na otázku, jestli se Zemanem po volbách mluvil. "Já si myslím, že to musí být iniciativa Pražského hradu. Bude na hlavě státu, v jakém formátu bude chtít oficiálně jednat s představiteli ČSSD, to znamená, zda přijme předsedu strany, nebo zda přijme vedení strany, ať už politické grémium nebo vyjednávací tým," dodal Hašek.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostatní účastníci setkání v Lánech hovořit nechtějí, nebrali telefony, na SMS nereagovali. Setkání nechtěla potvrdit ani hradní mluvčí Hana Burianová. "O takové schůzce nemám žádné informace, s prezidentem se uvidím až zítra, takže nemohu zjistit, zda a o čem jednali," řekla serveru Lidovky.cz.  

Hašek na Sobotku tvrdě zaútočil už v neděli dopoledne. "Kdybych já byl předsedou sociální demokracie a dostal jsem ve volbách 20,5 procenta, oznámil bych rezignaci," uvedl.

Už přitom i sám Sobotka mluví o rozpolcenosti strany a řízení z Hradu. V rozhovoru pro LN prohlásil: "Sjezd rozhodne o charakteru strany do dalších let. Zda bude řízena z Hradu, nebo bude silnou stranou na levici."

Michal Hašek a Jeroným Tejc rozjeli za zády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) hru s prezidentem Milošem Zemanem

Michal Hašek a Jeroným Tejc rozjeli za zády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) hru s prezidentem Milošem Zemanem

Zeman v neděli v České televizi pronesl, že se Sobotkou se chce sejít až příští týden. "V televizi jsem se dozvěděl, že pan Sobotka si vyžádal setkání na Hradě a já této žádosti rád vyhovím," řekl.

I když sociální demokraté v předčasných volbách zvítězili, o úspěchu nelze mluvit. Strana si plánovala zisk třetiny všech hlasů, nakonec ale "utrpěla" nejhorší vysledek od roku 1990. Hašek navíc Sobotku na jihu Moravy přesvědčivě porazil na preferenční hlasy.   

ogoOndřej Golis, spaŠárka Pálková, finFilip Nachtmann

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz