Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hašek chce menšinovou radu

Česko

BRNO Sociální demokracie se hodlá v Jihomoravském kraji pokusit sestavit krajskou radu pouze ze svých členů. Byla by to první jednobarevná „krajská vláda“ od vytvoření samosprávných krajů v republice v roce 2000.

Záměr oznámil lídr vítězné ČSSD Michal Hašek po jednáních se zástupci o s t a t -n í c h tří politických stran, jež uspěly ve volbách do krajského zastupitelstva. Řekl, že lidovce, občanské demokraty i komunisty už oslovil s dotazem, za jakých okolností by byli ochotni menšinovou radu tolerovat - a odpovědi očekává dnes a zítra. ODS naznačila, že toto řešení odmítne, ostatní čekají, jaké podmínky navrhne pro změnu Hašek. Sociální demokraté mohou na jižní Moravě získat v krajském zastupitelstvu většinu s kteroukoliv další stranou. Hašek však poznamenal, že KSČM má u něj „žlutou kartu“, protože se nevyrovnala s minulostí. Koalici s ODS brání mimo jiné nestejné pohledy například na problémy ve zdravotnictví, ale hlavně negativní postoj pražského ústředí ČSSD ke krajským koalicím s ODS.

Ve vztahu k lidovcům platí spíše nevyřčené problémy, například zájem o podobné oblasti či osobní rozpory. Haška se mimo jiné dotkla slova dosluhujícího hejtmana Stanislava Juránka z KDU-ČSL, který v narážce na Haška mluvil o kandidatuře lidí z Prahy. Viditelně nelibě nesl b u d o u c í hejtman i to, že právě jednička lidovců se mu hned po vyhraných krajských volbách neozvala s gratulací, jak to udělali představitelé ODS a KSČM.

Sociální demokracie by získala jedenáct placených míst Pokud by Hašek sestavil vlastní krajskou radu, obsadil by v ní všech jedenáct křesel. Ta mohou získat pouze členové zastupitelstva. Pokud by byla jako dosud všechna místa placená, získá funkci hrazenou z krajských peněz téměř polovina z 26 zvolených sociálních demokratů. V minulém funkčním období politici navíc jako placené funkce schválili i předsednictví finančního a kontrolního výboru - finanční si podržela koalice a kontrolní „dala“ opoziční ČSSD.

Na krajské úrovni příliš dalších placených postů není. Kraj většinou vlastní jen příspěvkové organizace, které nenabízejí placená místa v představenstvech a v dozorčích radách. Výjimkou je například dopravní společnost Kordis JMK nebo firma Thermal Pasohlávky, která má budovat stejnojmenné lázně u novomlýnských nádrží.

Menšinová rada je problémová i v tom, že pro platné usnesení krajského zastupitelstva musí zvednout ruku nadpoloviční většina všech zastupitelů, nikoliv většina přítomných jako ve sněmovně.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...