25. srpna 2014 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hašek chce z Česka udělat ústředního partnera Číny ve východní Evropě

Michal Hašek před volebním štábem ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek před volebním štábem ČSSD. | foto: MAFRA: Dan Materna

BRNO Česká republika se má stát sídlem plánované Asociace guvernérů provincií Čínské lidové republiky a reprezentantů regionů zemí střední a východní Evropy, jejíž vznik ve čtvrtek v Praze potvrdí podpisem zástupci obou stran. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD), který je jedním z iniciátorů memoranda, vyplyne z uzavřené dohody pro Česko několik výhod.

Díky vzájemné spolupráci se může zlepšit české hospodářství, cestovní ruch, ale také školství, řekl dnes novinářům Hašek. Jihomoravský kraj chce například Číňanům navrhnout stipendium pro jejich studenty ve valtické střední vinařské škole.

ČTĚTE TAKÉ:

Memorandum podepíšou Číňané a zástupci více než desítky zemí ze střední a východní Evropy. Sekretariát asociace však bude v Česku. "V době změny globální ekonomiky a krize na evropském a ruském trhu je jasné, že musíme hledat nové partnery. Čína je jedním z nich," uvedl Hašek. Podle něj však Čína nepřinese ČR možnosti pouze v oblasti vývozu potravin, ale také v jiných odvětvích. "Do Evropy míří ročně miliony Číňanů. Část z nich by tedy mohla zavítat do České republiky a konkrétně i do Jihomoravského kraje," uvedl Hašek.

Dohoda hejtmanů s hejtmany

Kvůli memorandu do Česka zavítají čínští guvernéři, kteří plní funkci hejtmanů, ale také zástupci podnikatelů z průmyslu a zemědělství i cestovního ruchu. Bude tedy záležet na každém kraji, čím čínskou výpravu osloví.

Jižní Morava nabízí cizincům nejen památky v podobě lednického zámku nebo brněnské vily Tugendhat, ale také vinařství. Právě na něm chce Hašek stavět. "Nabídneme čínským studentům možnost stipendia pro studium na valtické střední vinařské škole a poskytneme pomoc v jednání s Mendlovou univerzitou v Brně pro pokračování studia. Tím by se mohlo české vinařské školství dostat na úroveň mezinárodního centra pro vinohradnictví," řekl Hašek.

Podle ně je důležité, aby do Česka jezdili Číňané. "Jen z oblasti Kuang-tung jezdí ročně do Evropy okolo milionů a půl turistů. Část z nich by klidně mohla zavítat do Jihomoravského kraje, kde je mnoho památek a dobré víno," řekl Hašek. Doplnil, že čínští turisté utrácejí mnoho peněz, z čehož by pak profitovali čeští podnikatelé.

Právě s provincií Kuang-tung už v minulosti Jihomoravský kraj uzavřel spolupráci. Do České republiky se však kvůli připravovanému memorandu chystají zástupci z dalších provincií, například z Ťiang-si a Che-pej.

Lidové noviny, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!