11. srpna 2016 6:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hašek lže. Úroveň jeho msty mě zaskočila, říká jeho bývalá mluvčí Kapitančiková

Předsednictvo jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD vzalo na vědomí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsednictvo jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD vzalo na vědomí... | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Hejtman Michal Hašek o své neexistující mluvčí věděl a také věděl, že se za ní skrývá nepravomocně odsouzená lobbistka Jana Mrencová. Bývalá mluvčí jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková na svých slovech trvá, její bývalý šéf ji však osočil ze lži. „Úroveň této msty mě zaskočila,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bývalá mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitačiková.

Bývalá mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitačiková.

O neexistující mluvčí jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) jednal v pondělí krajský výkonný výbor strany. Ten však nakonec vzal na vědomí Haškovo vysvětlení, že se jedná o pseudokauzu a snahu poškodit ho před volbami, změnu na kandidátce proto strana dělat nebude. „Lžou jiní, nikoliv já,“ řekl novinářům sám jihomoravský hejtman (více čtěte ZDE).

Že se však za jménem Lucie Proutníková, která roky vystupovala coby Haškova mluvčí, skrývá kontroverzní a zatím nepravomocně odsouzená lobbistka Jana Mrencová, potvrdila například i bývalá mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančíková. Na její adresu ale hejtman Hašek prohlásil, že lže.

Lidovky.cz: Michal Hašek vás po jednání předsednictva jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD osočil z toho, že lžete. Čekala jste, že něco takového přijde?
Útoky jsem očekávala, protože v jeho očích jsem si možná dovolila už opravdu moc. Dalo se čekat, že nějakým způsobem zareaguje. Ale úroveň této msty mě zaskočila.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu.

Lidovky.cz: Stále trváte na tom, že hejtman Hašek se s lobbistkou Mrencovou zná, často s ní komunikuje či komunikoval a také ví, že vystupovala jako jeho mluvčí pod identitou Lucie Proutníková?
Ano, bezesporu.

Lidovky.cz: Tedy že podle vás hejtman Hašek jednoznačně lže?
Vždy v osm hodin ráno dostával monitoring médií, který pravidelně četl. Každý den. Už když jen na základě toho tvrdí, že Lucii Proutníkovou nezná, tak je zřejmé, že tady něco nehraje.

Lidovky.cz: Jaký výsledek jste očekávala, že jednání krajského výkonného výboru přinese?
Přiznám se, že v politice se moc neorientuji. Výsledek mě překvapil.

Lidovky.cz: Narážím na šéfa výboru Romana Hanáka. Byť je stranicky jakýmsi nadřízeným hejtmana Haška, zároveň mu na Krajském úřadu Jihomoravského kraje dělá náměstka. Dal se jiný výsledek očekávat?
Jaké mají vztahy, to nevím. A politolog nejsem.

Lidovky.cz: Pan Hašek tvrdí, že se jedná o pseudokauzu, o předvolební kampaň, a že máte zájem ho politicky poškodit. Zejména vás spojuje s tím, že momentálně působíte na brněnské radnici jako mluvčí, a konkrétně odkazuje na hnutí Žít Brno.
Když jsem na tiskovém odboru radnice, mluvím za radnici, nikoli za konkrétní hnutí či stranu. Stejně tak by mohl říct, že jsem mluvčí za ANO, když i hnutí ANO je v koalici. Je to komické.

Lidovky.cz: Jsou mezi vámi nějaké osobní spory? Máte zájem ho poškodit, jak tvrdí?
Několikrát, opakovaně jsem byla dotazovaná, abych o tom promluvila. Nejde o osobní spory, nejde o házení špíny na bývalého zaměstnavatele. Jde mi o amorálnost v přístupu k utrácení veřejných peněz. Prvotní dotaz byl směřován od novinářů ke mně. A moji odpověď na tuto otázku už znáte.

Lidovky.cz: Kraj nakonec překvapivě ukázal smlouvy, které měl uzavřené s Marketingovým centrem Profil, podle médií napojeným právě na lobbistku Mrencovou. Kontrakty jsou v hodnotě 3,7 milionu korun. Podle vašeho odhadu - odvedla tato agentura práci v takové hodnotě?
Překvapilo mě to a netuším, co za tím bude. Ještě v pondělí večer to vypadalo, že žádná spolupráce nebyla a poté vyskočí v úterý zpráva o zveřejnění smluv. Nicméně práci v této hodnotě agentura rozhodně neodvedla. Její činnost podle mých zkušeností nespočívala v ničem.

Přešlapy Michala Haška

Fotografie s Nočními vlky

Lži v České televizi

  • Moderátorům České televize se Michala Haška podařilo v přímém přenosu usvědčit ze lži. Hejtman v roce 2013 tvrdil, že se neúčastnil takzvané lánské schůzky. Moderátorce několikrát zopakoval, že se bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb schůzky s prezidentem Milošem Zemanem neúčastnil. V ten samý moment ji však potvrdil jeden z účastníků Milan Chovanec. Hašek musel druhý den vystoupit a přiznat, že lhal.
  • LIDOVKY.CZ: Hašek je odepsaný, kudlu do zad ale ještě bodnout může, míní politolog

Titul doktora práv

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.