Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hašek má auto s výstražnými modrými světly. Zákon to nepovoluje

Česko

  13:44
ŽIDLOCHOVICE - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) si v minulých týdnech pořídil prostřednictvím krajské záchranné služby černý služební superb s modrými výstražnými světly. Na auto s výstražnými světly však jako hejtman nemá podle zákona nárok. S tím nepočítá ani novela zákona, kterou ministerstvo dopravy poslalo do mezirezortního řízení, řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Používání výstražných světel se nelíbí ani premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Michal Hašek. foto: MAFRA - Michal Šula

S informací o pořízení výstražných světel přišla MF Dnes.

Mluvčí kraje Denisa Kapitančiková původně sdělila, že auto slouží výhradně pro potřeby integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, Hašek s ním však například ve středu vyrazil na pracovní oběd do Tišnova. Hašek posléze podal další vysvětlení. "Vozidlo záchranné služby je součástí integrovaného záchranného systému. Já jsem jako hejtman šéfem tohoto systému 24 hodin denně. Nemohu dopředu vědět, kdy a kde může nastat mimořádná situace či okolnost, kterou budu muset nutně řešit," sdělil.

Prachař se Haška zastal, Sobotka nesouhlasí

Opora v zákoně mu však chybí, ač se ho ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) zastal. "Hejtmani, kteří plní roli krizového řízení v rámci povodní nebo jiných podobných situací, by měli mít možnost používat výstražné zařízení," řekl. Jenže v návrhu zákona, který má v gesci jeho ministerstvo, hejtmani opět chybí. Naopak se rezort snaží omezit udělování výjimek a navrhuje vzít možnost využívat majáček dopravním podnikům, kynologům a horské službě.

ČTĚTE TAKÉ:

Haška zkritizoval i premiér Sobotka. Modrá výstražná světla a majáky na autech by se podle něj měla využívat pouze v situacích, které jasně určuje zákon. Zdůraznil, že není znalec předpisů, ale domnívá se, že je lze použít jen v případech, kdy záchranáři míří na místo, kde se stala nehoda, havárie nebo jiná pohroma. "V jiné souvislosti si myslím, že to problém je," řekl Sobotka.

Neschválený modrý majáček

Původně měl mít Hašek na střeše i klasický modrý majáček, jenže to mu úředníci brněnského magistrátu neschválili při zápisu do technického průkazu. Do něj se musí zanést jakékoliv změny, které mění rozměry vozidla. Úředníci by museli zdůvodnit, jak je možné, že obyčejný černý vůz má majáček. Záchranná služba proto žádost o zápis to technického průkazu stáhla.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat