Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Hašek nabízí ‚zachráncům‘ dětí medaili z Nagana, vláda bude dál na Nory ‚tlačit‘

Česko

  16:39aktualizováno  17:30
PRAHA - „Nechystáme se polevit v diplomatickém tlaku na Norsko,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. Do Norska se proto za několik dní vypraví kvůli kauze odebraných dětí Michalákových ředitel brněnského úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán.

Pro matku Evu Michalákovou je prvořadé syny získat zpět do své péče. „Pokud by na to nebyly norské úřady schopny přistoupit, ráda bych, aby děti do péče dostala moje sestra. Jakmile by se děti dostaly do ČR, tak bych se je snažila získat já,“ řekla po jednání s premiérem Sobotkou. foto: MAFRA - Petr Topič

Matku odebraných dětí veřejně podpořil Dominik Hašek, nabídl zlatou medaili z Nagana tomu, kdo bude mít největší zásluhu na případném návratu dětí Michalákových do ČR.

Zdeněk Kapitán by měl s norskými institucemi jednat o frekvenci schůzek synů s matkou i s dalšími příbuznými či o jejich výuce češtiny. Premiér nové zprávy řekl po setkání s matkou chlapců.

ČTĚTE TAKÉ:

Současně Sobotka čeká na odpověď norské premiérky na svůj list. Poté se o dalším postupu poradí s ministerstvy práce a zahraničí a s brněnským úřadem.

Sobotka novinářům řekl, že v případu nechce vystupovat v roli soudce. ČR podle něj respektuje, že děti žijí v Norsku a podléhají norským pravidlům, ale „není možné nám vzít právo na to, abychom kladli otázky a získávali informace, protože se jedná o české občany... Máme zájem na spravedlivém, objektivním posouzení celé věci, aby byl zohledněn zájem rodiny, zájem dětí,“ řekl Sobotka.

Hledá se termín pro vyjednávání

Termín jednání šéfa brněnského úřadu Kapitána v Norsku se nyní upřesňuje. S norskými protějšky by měl jednat mimo jiné o frekvenci schůzek dětí s matkou. Nyní mají trvat 15 minut, konat se mají nejspíš dvakrát ročně. Pokud by si to děti přály, mohou být i delší.

Českou stranu zajímá i možnost setkávání dětí s dalšími příbuznými. Kapitán má norským úřadům objasnit také garance, které české instituce poskytnou, pokud by se chlapci dostali do ČR. Stát už nabídl záruky, že na rodinu dohlédne. Dalším tématem je zajištění výuky češtiny.

Získat děti přes sestru

Pro matku Evu Michalákovou je prvořadé syny získat zpět do své péče. „Pokud by na to nebyly norské úřady schopny přistoupit, ráda bych, aby děti do péče dostala moje sestra. Jakmile by se děti dostaly do ČR, tak bych se je snažila získat já,“ řekla po jednání s premiérem Michaláková. Podle ní její norská právnička vidí jako nejúčinnější nástroj český diplomatický tlak na Norsko. Pokud by soud matce děti nepřiřkl, měla by se pak angažovat teta dětí.

Dominik Hašek dá tomu, kdo se nejvíce zaslouží o návrat dětí domů, zlatou...
Eva Michaláková s transparentem proti norskému úřadu Barnevernet.

Do boje za českou matku se zapojila i hokejová legenda Dominik Hašek. Slavný brankář chce věnovat svou zlatou medaili z olympiády v Naganu tomu, kdo se o návrat bratrů Michalákových do Česka nejvíc zasadí.

„Já si této medaile nesmírně vážím. Ale - nebo spíš právě proto - jsem se rozhodl, že až se nám to podaří a kluci budou zpět ve své české rodině, tak tuto medaili věnuji tomu, kdo na tom bude mít tu největší zásluhu,“ řekl Hašek. Českou matku se prý rozhodl podpořit proto, že jí a jejím synům jsou v Norsku „upírána základní práva“.

Půlmilionové bolestné

Michaláková převzala v úterý také symbolický šek s částkou 528 000 korun, které vynesla sbírka na její podporu. Výtěžek použije na právníky v Norsku. Tam se vrací v pátek. Do té doby chce kvůli svému případu navštívit doma na Moravě sociální pracovníky a také soud.

Eva Michaláková převzala symbolický šek s částkou 528 000 korun, které vynesla sbírka na její podporu. Výtěžek použije na právníky v Norsku.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociálky potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu.

České ministerstvo zahraničí předalo norské velvyslankyni už dvě verbální nóty ve prospěch chlapců. Jednu nótu, což je silný diplomatický prostředek, poslala norská strana.

Autoři: ,