Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podpora v krajích zatím 5:0 pro Sobotku. Hašek boduje napůl jen 'doma'

Česko

  7:00
PRAHA - Kvůli sporu dvou stranických křídel v ČSSD už zasedlo pět krajských výkonných výborů ČSSD, aby si ujasnilo, na čí straně stojí. Výsledek? Michala Haška a spol. vyzývá čím dál víc hlasů k rezignaci.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (na snímku se míjí s Michalem Haškem) na základě výzvy předsednictva 27. října po jednání grémia strany oznámil, že nerezignuje na funkci šéfa ČSSD. foto: ČTK

Vysočina: z kola ven musí i Chovanec

Sociální demokraté na Vysočině velkou většinou vyslovili podporu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi, který se zasedání osobně zúčastnil. Krajská konference vyzvala k opuštění stranických funkcí Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce i Milana Chovance, protože lhali o svých povolebních jednáních.

Na funkce v předsednictvu ČSSD by měli rezignovat i ti, kteří v neděli podpořili výzvu k rezignaci Sobotky. Socialisté z Vysočiny chtějí také mimořádný sjezd.

ČTĚTE TAKÉ:

Sobotka uspěl na Plzeňsku

V Plzeňském kraji v sobotu zástupci ČSSD nejen podpořili Bohuslava Sobotku jako předsedu strany, chtějí ho i za kandidáta na premiéra. Sám Sobotka také na setkání do Volduch osobně přijel. "Situace je pro sociální demokracii do značné míry zlomová. Přijel jsem proto, abych dal ze svého pohledu informace o tom, co se stalo, co se odehrálo a proč si myslím, že to dramatickým způsobem poškodilo sociální demokracii," řekl před jednáním. Víc než hodinu pak mluvil se členy strany a vysvětloval jim události minulých dní.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) přijel za spolustraníky na Plzeňsko, doprovázel ho hejtman Milan Chovanec

Tamní straníci podpořili i svého krajského šéfa a hejtmana Milana Chovance, jenž se společně s dalšími čtyřmi členy vedení ČSSD krátce po volbách účastnil utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. První ale přiznal, že se schůzka konala a byl na ní (více čtěte ZDE).

Hlavně sestavit vládu, zní z Karlových Varů

Brno-venkov stojí za Haškem

Domovská organizace prvního místopředsedy ČSSD a jihomoravského hejtmana Michala Haška, kterou je Brno-venkov, jej vyzvala, aby zůstal ve své stranické funkci. Setrvat by tam měl až do připravovaného sjezdu strany. Pro Haška je to vítězství jen zčásti. ČSSD Brno-venkov totiž podpořila jeho stranického konkurenta Bohuslava Sobotku ve funkci předsedy strany a vedoucího povolebního vyjednávacího týmu.

Podobně dopadlo mimořádné jednání krajského výkonného výboru ČSSD v Karlovarském kraji - jednoznačně podpořilo Bohuslava Sobotku jako předsedu strany, člena vyjednávacího týmu pro sestavení vlády i kandidáta na premiéra.

Účastníci schůzky u prezidenta Miloše Zemana by podle krajského výboru měli zvážit vyvození osobní odpovědnosti, k odstoupení z funkcí je ale výbor nevyzval. Karlovarští sociální demokraté zdůraznili, že je nyní hlavní sestavení akceschopné vlády.

Olomoucko proti předsednictvu

Olomoucká krajská organizace ČSSD plně podpořila v současném sporu ve vedení strany předsedu Sobotku. Členové volají také po mimořádném volebním sjezdu, který by měl podle nich rozkol uvnitř strany vyřešit. Účastníky schůzky u prezidenta Miloše Zemana však k rezignaci nevyzývají, podle nich by ale měli sami vyvodit osobní zodpovědnost.

"Nesouhlasíme s usnesením, které předsednictvo přijalo. Jde především o to, že byl vyloučen z vyjednávacího týmu o sestavení vlády předseda Bohuslav Sobotka, což vidíme jako základní problém. Krajský výbor také vyzývá členy ústředního výkonného výboru z Olomouckého kraje, aby na zasedání 10. listopadu podpořili předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku," popsal stanovisko krajský předseda Jiří Zemánek.

Moravskoslezský: není čas na sjezdy, ale na vládnutí

Moravskoslezští sociální demokraté stojí za předsedou strany Sobotkou. Předsednictvo mu na zasedání krajského výkonného výboru ČSSD vyjádřilo plnou podporu. Myšlenku svolání mimořádného sjezdu strany výbor nakonec nepodpořil.

"V další části usnesení je formulace, že iniciátoři hlasování předsednictva strany, které předsedu Sobotku vyzývalo k rezignaci, musí vyvodit zodpovědnost za to, co se stalo a co poškodilo sociální demokracii," řekl místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Účastníci zasedání rovněž vyzvali poslanecký klub k jednotě a k tomu, aby plně podporoval předsedu strany.

Zaorálek řekl, že výbor nakonec nepodpořil svolání mimořádného sjezdu strany. "Zvítězil názor, že není čas na mimořádné sjezdy, ale je potřeba především ustavit vládu, věnovat se vládním povinnostem a plnění programu sociální demokracie," řekl místopředseda ČSSD.

Jaká je situace Michala Haška podle hejtmanů?

  • Pozice předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška je otřesena a neměl ji už dál vést. Myslí si to hejtman zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD). "Haškova pozice je jednoznačně otřesená, vést by nás už dál neměl. Handicapovalo by nás to při každém dalším jednání. Říkám to s tím, že nemám v tomto směru žádné ambice, nekandidoval jsem ani na místopředsedu," řekl Mišák.
  • Haškovy protichůdné výroky o účasti na schůzce u prezidenta překvapily i hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD): "Osobně zvážím, jestli chci nadále působit v orgánu jako je předsednictvo ČSSD. Počkám na uklidnění situace, nicméně chci pracovat v orgánech, kde se věci říkají na rovinu a naplno, ne aby každý den byla situace jinak, to mi prostě vadí," řekl Netolický.
  • Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) kvůli nedostatku informací nedokázal posoudit, zda má nadále stát v čele Asociace krajů. Podle Rozbořila ale nebyl důvod schůzku se Zemanem zapírat. "Nebylo by na tom (zveřejnění schůzky) nic špatného. Pokud říkal ne a teď říká ano, je to jeho svědomí a musí se k tomu postavit. Jestli bude dál šéfem asociace nebo nebude, to se uvidí. Každopádně jsem z toho velmi rozmrzelý," řekl.
  • "Každý musí ze svých činů vyvozovat odpovědnost," řekl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).
Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...