Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hašek rázně smetl staré vedení

Česko

Změna v čele fotbalu - Nový předseda a jeho příznivci ovládli valnou hromadu

Fotbalová revoluce je tady.

V jejím čele stojí Ivan Hašek.

Delegáti valné hromady Českomoravského fotbalového svazu vyslyšeli jeho volání po změně a vynesli bývalého úspěšného hráče i trenéra do funkce předsedy.

PRAHA V minulosti bylo zvykem, že volby fotbalového vedení brzdily obstrukce, hádky a zákulisní intriky. A jen málokdy uspěly nové tváře. V sobotu se všechno převrátilo úplně naruby. Hlasování na valné hromadě v Národním domě na Smíchově probíhalo překvapivě hladce.

„To jsem ani já nečekal,“ přiznal Ivan Hašek, který se stal šéfem svazu. „Je to silný mandát k velkým změnám,“ podotkl. Jeho suverénní vítězství předznamenal následné zemětřesení, po kterém Haškův tábor drží ve výkonném výboru výraznou převahu.

„Bylo to na spadnutí. I fotbalová veřejnost už věděla, že je toho moc,“ tvrdil Karel Poborský, jeden z jedenácti nových členů výkonného výboru. Při minulých volbách by rekordman v počtu reprezentačních startů asi neměl šanci se mezi fotbalové špičky prosadit. Další čtyři roky sporů a přehmatů viditelně změnily atmosféru.

Snaha Luďka Vinše byla marná. Jedinému protikandidátovi Haška po prvním kole hlasování nezbylo nic jiného než soupeři pogratulovat. V české komoře kraloval nový předseda jasným poměrem 104 ku 25 hlasům, v moravské části s ještě větším přehledem 63:7. Vinš ale zklamaný určitě nebyl. „Byl jsem outsider a neměl co ztratit. Jít proti společenské objednávce je složité. Média i veřejnost si Haška přála.“

Když Hašek přistoupil k řečnickému pultu, aby poděkoval za důvěru, zopakoval jména svých spolupracovníků, které by potřeboval k prosazení svých cílů.

V deseti z dvanácti zvolených funkcionářů ho hlasující poslechli. Kompletně se obměnilo složení tří místopředsedů, hlasování smetlo také Jaroslava Vacka. To bylo asi největší překvapení dne. Dlouholetého „ministra financí“ fotbalu považovali mnozí za vůbec nejmocnějšího muže na svazu. To už neplatí - na další čtyři roky ho nahradí Miroslav Kříž, který šéfuje Viktorii Plzeň. „Beru to normálně. Starý výkonný výbor se mezi sebou jen hádal. Je to logický a správný vývoj,“ analyzoval Vacek vlastní pád.

Chystá se audit financí Volebním sítem neprošel ani kontroverzní šéf příbramského klubu Jaroslav Starka nebo jeho advokát Julius Kramarič, nedávno zadržený v Jihoafrické republice, usilující o post v arbitrážní komisi.

Nový výkonný výbor se hned usilovně pustil do práce. První seznamovací zasedání stihl už na konci valné hromady, další má v plánu dnes. Kromě otázky reprezentačního trenéra se budou řešit i úpravy ve financování fotbalu prostřednictvím její marketingové společnosti STES. „Spousta sponzorů visí doslova na niti. Je potřeba udělat podrobný audit,“ slíbil Vackův nástupce Kříž. „Musíme vykročit dopředu. Vlak nám ujíždí,“ nabádal Poborský.

Jisté je, že po sobotním jednání převratné dny ještě nekončí.

Poznámku Pavla Kalouše čtěte na s. 12

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!