8. listopadu 2013 9:06, aktualizováno  13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec Haška s Tejcem: V ČSSD jsou nátlakem umlčováni oponenti

Michal Hašek a Jeroným Tejc při ohlášení rezignace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek a Jeroným Tejc při ohlášení rezignace. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Michal Hašek a Jeroným Tejc rezignovali na funkce ve vedení ČSSD. Následovali tak senátora Zdeňka Škromacha, který odstoupení oznámil ve čtvrtek večer. Tejc navíc oznámil, že se vzdá i křesla šéfa poslaneckého klubu.

"Namísto reflexe volebního neúspěchu a popisu jeho příčin jsou nyní v ČSSD nátlakovými metodami umlčování kritici a lidé s názorem odlišným, než má předseda strany a jeho názoroví souputníci," oznámil Hašek. "Na setkání levicových politiků s levicovým prezidentem republiky nevidíme nic špatného," zmínil nyní už bývalý 1. místopředseda ČSSD.

"Nechceme se stát záminkou k tomu, že jednání o vládě nebudou úspěšná. Přejeme si v zájmu země i našich voličů úspěch ČSSD," vzkázal nakonec spolustraníkům. Voličů pak slíbil, že udělá všechno pro to, aby zajistil podporu celého klubu, tedy všech padesáti poslaneckých hlasů.

Zaorálek a Chovanec odstoupit z funkcí v ČSSD nehodlají

Hašek s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Tejcem vyzvali k vyvození odpovědnosti dalšího účastníka lánské schůzky Chovance a také Zaorálka. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka však řekl, že nevidí důvod, aby na funkci místopředsedů strany rezignovali.

"Nesouhlasím s tím, aby teď sociální demokracie rozbila celé své vedení. Máme vážnou odpovědnost za to, abychom vedli povolební vyjednávání. A není možné rozstřílet celé vedení sociální demokracie," prohlásil Sobotka. VÍCE ZDE.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nevyslyší výzvu Haška s Tejcem a na funkci ve stranickém vedení rezignovat nebude. Stejně tak Chovanec.

Ke kritice předsedy strany Bohuslava Sobotky se připojil i Jeroným Tejc. "Bohuslav Sobotka plně rozhodoval a vedl kampaň, která byla postavena na jeho osobě. Sebereflexi odmítl," připomněl nedobrý volební výsledek ČSSD, která získala necelých 21 procent, i když jí některé předvolební modely prorokovaly až 35 procent. Sám Sobotka označil 30 procent pro sociální demokraty jako hranici úspěchu.

"Rozhodnutí předsednictva sociální demokracie nelze považovat za puč," zdůraznil Tejc v narážce na jednání vedení strany krátce po volbách, kdy Hašek a spol. vyšachovali Sobotku z vyjednávacího týmu. "Stále stojíme za tím, že předsednictvo mělo v rámci stanov reagovat na nejhorší výsledek v historii ČSSD na rezignaci na místo předsedy strany," doplnil ho Hašek.

Michal Hašek a Jeroným Tejc,

Michal Hašek a Jeroným Tejc,

Po rezignaci Zdeňka Škromacha tak na funkci ve vedení partaje rezignovali i další aktéři utajované povolební lánské schůzky.

Škromach z kola ven

Škromach, který čelil spolustraníkům poté, co se krátce po volbách zúčastni utajené schůzky v Lánech, už ve čtvrtek oznámil, že rezignuje na post místopředsedy (více ZDE). "Já, jako místopředseda jsem si vědom, že volební výsledek nebyl dobrý, a vyvodil jsem z toho osobní zodpovědnost," uvedl v České televizi. Dodal však, že setkání s prezidentem nepovažuje za špatné.

Před Škromachem rezignovali i další účastníci lánské schůzky. Svého členství v představenstvu a ve výkonném výboru ČSSD se vzdal Jihočeský hejtman Jiří Zimola (více ZDE). Milan Chovanec zase nabídl rezignaci na post ve vedení. Předseda strany Sobotka jí ale nepřijal (více ZDE).

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Odkaz

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

jzlJakub Zelenka, samMartin Samek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!