29. října 2013 22:05, aktualizováno  22:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hašek schůzku se Zemanem popírá, Chovanec potvrzuje

Jeroným Tejc a Michal Hašek před volebním stáběm ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeroným Tejc a Michal Hašek před volebním stáběm ČSSD. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek dál popírá, že se vlivní členové strany sešli s prezidentem Milošem Zemanem před výzvou k odstoupení šéfa Bohuslava Sobotky. Další místopředseda ČSSD Milan Chovanec ale schůzku podle serveru iDnes.cz potvrdil. Sobotkův spojenec, místopředseda Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že členové strany na dnešním jednání poslaneckého klubu připouštěli sobotní schůzku se Zemanem na zámku v Lánech.

Předsednictvo ČSSD v neděli vyzvalo Sobotku k odstoupení kvůli slabému volebnímu výsledku a v čele povolebního vyjednávacího týmu šéfa strany nahradil Hašek. Podle médií a některých politiků ze skupiny Sobotkových příznivců předcházela návrhu na rezignaci předsedy schůzka vlivných členů strany včetně Haška s prezidentem, zatímco se Sobotka účastnil televizní debaty.

ČTĚTE TAKÉ:

Hašek v neděli nejprve v rozhovoru s ČTK popřel, že by se od vyhlášení výsledků voleb s hlavou státu setkal, po jednání předsednictva strany pak ovšem nepřímo potvrdil, že se setkání uskutečnilo. "Já musím říci, že žádný obsah jednání s prezidentem republiky jaksi nebyl předmětem jednání tady těchto usnesení nebo něčeho podobného," řekl k jednání předsednictva.

Hašek schůzku popírá

V úterý Hašek opět popíral, že se schůzka konala a že byl se Zemanem před nedělním jednáním vedení sociální demokracie vůbec v kontaktu. "To je nějaká fáma," komentoval Hašek v rozhovoru pro Českou televizi dotazy na setkání se Zemanem. "V sobotu večer se žádná schůzka s panem prezidentem neuskutečnila," doplnil a popřel také, že by mluvil se Zemanem po telefonu nebo jednal se zástupci prezidenta.

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Server iDnes.cz uvedl, že další z místopředsedů ČSSD Chovanec před dnešním jednáním poslaneckého klubu potvrdil, že se zúčastnil setkání v Lánech. Jiným médiím však Chovanec řekl, že byl sice na schůzku pozván čtyři dny předem, ale nakonec se s prezidentem nesešel. "Nešel jsem na schůzku do Lán v době, kdy bylo po výsledku voleb," řekl novinářům. Pozván byl prý jedním z členů vedení strany, ale nechtěl upřesnit kterým.

Místopředseda strany Zaorálek novinářům oznámil, že na jednání poslaneckého klubu někteří sociální demokraté sobotní setkání se Zemanem připustili. "Na předsednictvu se o tom odmítli bavit, a dokonce to vypadalo, že zpochybňují, že ta schůzka byla. Tady (na jednání klubu) už to snad nikdo nezpochybňoval, i když to samozřejmě doprovázely výroky typu - 'mě Miloš Zeman neřídí' a podobně," odpověděl Zaorálek na dotaz, zda se dočkal nějakého vysvětlení od účastníků jednání s prezidentem.

Haškovi se dnes sice rozpadl tým, který měl bez účasti lídra strany Sobotky jednat o podobě budoucí vlády, šéfem poslaneckého klubu ČSSD byl však zvolen Haškův spojenec Jeroným Tejc. Klub také přijal výzvu, aby se Sobotka jednání o sestavení vlády zúčastnil. O složení nového týmu rozhodne grémium strany ve čtvrtek (více ZDE).

Lidovky.cz, ČTK