Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasenkopf: Mynářova slova o autorství amnestie jsou lež, zvážím právní kroky

Předseda SPOZ Vratislav Mynář přichází 1. února do kanceláře nastupujícího prezidenta Miloše Zemana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda SPOZ Vratislav Mynář přichází 1. února do kanceláře nastupujícího prezidenta Miloše Zemana | foto: ČTK

PRAHA Právník prezidentské kanceláře Pavel Hasenkopf se ohradil proti tvrzení kancléře Vratislava Mynáře, že patří mezi autory novoroční amnestie. Není to podle něj pravda a taková slova ho poškozují. Zváží proto právní kroky nejen proti Mynářovi, ale i Kanceláři prezidenta republiky.

Kancléř prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že s právníkem Hasenkopfem na Hradě dál nepočítá. "Záležitostí, které mě vedou k tomu, abychom se rozloučili s panem doktorem, je několik. Důvodem není jen to, že pracoval na amnestii," řekl bez dalšího komentáře Mynář.

K TÉMATU:

Hasenkopf na svém facebookovém profilu napsal, že se o svém konci v prezidentské kanceláři dozvěděl teprve v sobotu z tisku. Přitom se v pátek s kancléřem osobně setkal. "Včera jsem měl rozhovor s kancléřem Mynářem, na téma amnestie. O mém dalším působení na Hradě se vůbec nejednalo," uvedl Hasenkopf.

"Vzhledem k tomu, že slova pana kancléře o mém autorství amnestie nejsou pravdivá, neodpovídají tomu, co jsem mu včera sdělil a poškozují mne, zvážím další právní kroky proti jemu osobně a následně i proti Kanceláři prezidenta republiky," dodal ve své první reakci.

Brzy na to však přidal ještě další komentář. "Potvrdil se mi můj včerejší pocit, že spíše než vědět, jak to s amnestií opravdu bylo, ho zajímá, kolik o tom vím já a kolik z toho, co vím, jsem schopen i prokázat," napsal Hasenkopf. Mynářova slova prý bere tak, že ho tím zbavil jakékoli loajality vůči prezidentské kanceláři.

"A myslím, že je i na čase začít si dávat dobrý pozor na přechodu pro chodce," dodal právník.

Mynář lže

Vedle Hasenkopfa jmenoval Mynář za autory amnestie také bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka a exšéfa politického odboru Hradu Ladislava Jakla. Oba to však už dříve, stejně jako dnes popřeli.

Ředitel tiskového odboru kanceláře prezidenta Václava Klause Petr Hájek

Petr Hájek

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

Podle Hájka jde jen o "hloupou pavlačovou pomluvu". "Lže, jako když Rudé právo tiskne. Lituji prezidenta Zemana, že má takové v uvozovkách zpravodajce," uvedl.

Podobně se v textové zprávě zaslané ČTK vyjádřil i Jakl. "Ta informace neodpovídá skutečnosti. Ani nevím, kdo je jejím zdrojem," uvedl. Podle něj s ním nikdo z "nové prezidentské garnitury" ani nemluvil.

Hájek tvrdí, že tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi pouze radil. V týmu, se kterým o tom Klaus diskutoval, prý byl také Jakl a kancléř Jiří Weigl. "Prezident přišel s rozhodnutím udělit amnestii a o některých jejích aspektech se s námi radil. Nic víc za tím nebylo a není," uvedl Hájek.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...