26. srpna 2014 10:49, aktualizováno  11:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynářova vyjádření jsou výsměchem, míní Hasenkopf. Podá trestní oznámení

Exprávník Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprávník Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf podá ještě tento týden trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře za pomluvu. Hasenkopf to oznámil v reakci na dnešní vyjádření kancléře, podle něhož Hasenkopf stáhl žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli autorství amnestie, protože neměl šanci na úspěch. Advokát považuje Mynářova vyjádření za výsměch a za popření pondělního smíru.

"Pan Hasenkopf musel stáhnout žalobu na Miloše Zemana, pan Hasenkopf musel stáhnout žalobu na Vratislava Mynáře, a když někdo stáhne žalobu, tak asi proto, že cítí, že nemá žádnou šanci," řekl novinářům Mynář. "Tudíž nemohlo, a je naprostá hloupost, dojít k tomu, že by pan prezident Miloš Zeman uznal nějakou svoji chybu, protože žádnou neudělal," poznamenal.

PSALI JSME TAKÉ:

Hasenkopf se podle Mynáře na přípravě textu loňské amnestie exprezidenta Václava Klause podílel. Kdyby ve smíru mělo být napsáno, že se na ní nepodílel, nikdy by s ním prý nesouhlasil. Právní zástupce Hradu Marek Nespala dodal, že podle e-mailové korespondence s Ladislavem Jaklem byl Hasenkopf první, kdo navrhl abolici jako postup řešení dlouhotrvajících soudů.

Hradní kancléř Vratislav Mynář.

Hradní kancléř Vratislav Mynář.

Tvrdí, že pouze jako první pojmenoval to, že zastavení trestního stíhání se odborně nazývá abolice. "V zadání bylo dělat něco s trestními stíháními. Jediné, co s vlekoucími se trestními stíháními prezidentská kancelář, respektive prezident může dělat, je abolice," doplnil. Žalobu na Zemana prý nestáhl, protože musel, ale protože to byla velice složitá právní otázka, kterou by podle něj nakonec musel řešit Ústavní soud.

Mynář v reakci na Hasenkopfovu hrozbu podání trestního oznámení řekl, že svými pondělními a dnešními výroky pouze "reagoval na jeho exhibici", kdy to prý vypadalo, že Hasenkopf "všechno vyhrál". Vycházel prý přitom z uzavřeného smíru a soudního protokolu. "Že na mě bude podávat trestní oznámení, potvrzuje moje slova, že jde jenom o zviditelnění jeho osoby," řekl Mynář.

Spor o autorství textu amnestie skončil v pondělí u pražského městského soudu smírem. Hasenkopf se přitom shodl s Mynářem na textu, který "uvede na pravou míru", že Hasenkopf není autorem amnestie. "Návrh Pavla Hasenkopfa neobsahoval zmírnění nebo prominutí trestů nebo zastavení trestních stíhání pachatelů závažné hospodářské trestné činnosti. Vyhlášené znění amnestie neměl Pavel Hasenkopf možnost ovlivnit," stojí v dohodě. Celý text byl podle dohody zveřejněn na internetových stránkách Hradu a prostřednictvím ČTK.

Klausova amnestie

Exprezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna 2013 kontroverzní amnestii, která se dotkla více než 111 000 odsouzených a obviněných. Kancelář Vratislava Mynáře označila spolu s Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem za autora dokumentu také Pavla Hasenkopfa. Prezident Miloš Zeman navíc označil Hasenkopfa jako autora kontroverzního aboličního článku, který se týkal zastavení trestního stíhání, které trvá více než osm let.

Hasenkopf autorství amnestie odmítá a u soudu požadoval po Hradu odškodné a uvedení informací na pravou míru.

jzlJakub Zelenka, ČTK

Najdete na Lidovky.cz