12. května 2013 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasenkopf: Mynář mě vydíral, s vydáváním důkazů končím

Bývalý právní poradce Václava Klause Pavel Hasenkopf v Otázkách Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý právní poradce Václava Klause Pavel Hasenkopf v Otázkách Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf už nebude vydávat žádné důkazy o autorství kontroverzní Klausovy amnestie. Místo toho chystá žalobu na současného hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se mu odmítl omluvit. Hasenkopf navíc tvrdí, že ho Mynář vydíral.

Zemanův kancléř Mynář serveru Lidovky.cz sdělil, že se bývalému hradnímu právníkovi Pavlu Hasenkopfovi za jeho zařazení do seznamu "otců amnestie" omlouvat nebude. Více si přečtěte v rozhovoru, který Mynář poskytl serveru Lidovky.cz.

Kancléř Mynář dále také řekl, že svým vystoupením v Otázkách Václava Moravce, kde byl Hasenkopf minulý týden, porušil moratorium, které ohledně právníkova pracovního úvazku na Hradě uzavřeli. 

AKTUÁLNĚ K AMNESTII:

"Tím, že jsem to v Otázkách Václava Moravce vynesl na světlo vyšlo najevo, že pan kancléř používá nezákonné praktiky," uvedl Hasenkopf pro server Lidovky.cz.

Na otázku, o jaké nezákonné metody šlo, Hasenkopf odpověděl zcela konkrétně. "Mynář mě vydíral. Chtěl dohodu o ukončení pracovního poměru a když jsem trval na výpovědi ze strany Hradu, dal mi okamžitý vyhazov," uvedl bývalý hradní právník.

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.


Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

"Řekl mi, že když přes víkend dostanu rozum, tak ten vyhazov roztrhá a přistoupí na tu dohodu," popisuje Hasenkopf. "Je to klasický pokus obejít zákoník práce. Moratorium spočívalo v tom, že si to do pondělka nechám pro sebe," uzavřel právník.

Mynářovo údajné vydírání je podle Hasenkopfa pracovněprávní rovinou žaloby. "Pak je tu ještě šíření nepravd, ale víc k tomu říkat nechci," dodal Hasenkopf.

Mynář: Na všechno mám svědky

"Vydírání nepatří ani do mého slovníku, natož do mojí práce. Nevím, jak na to pan Hasenkopf přišel," reagoval na Hasenkopfovo obvinění pobaveně kancléř Vratislav Mynář.

"S panem Hasenkopfem jsem mluvil jen jednou. Šlo o velmi přátelský rozhovor," diví se kancléř. "Od té doby jsem pana Hasenkopfa neviděl, ani jsem s ním nemluvil," řekl serveru Lidovky.cz Mynář.

"Výhoda je, že na všechno mám svědky. Pravdou je, že jsem mu chtěl dát výpověď hned ve čtvrtek. A to nemělo s amnestií nic společného, týkalo se to jeho pracovní morálky. Už za pana kancléře Weigla na to byl několikrát upozorňován, stejně jako za mě," popisoval způsob, jakým k výpovědi došlo Mynář.

"Byl to Pavel Hasenkopf, kdo chtěl počkat do pondělí. Jen z důvodu, že chtěl být mediální hvězdou," shrnul kancléř.

ČASOVÁ OSA: Spor o autorství amnestie

Kdo vymyslel a kdo sepsal řádky novoroční amnestie, která vyvolala tak rozporuplné reakce? Projděte si chronologicky seřazené výroky, které na téma autorství amnestie od začátku ledna zazněly.

Časová osa k amnestii
khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!