Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči a policisté evakuovali v Praze asi stovku lidí kvůli úniku plynu

Česko

  18:02aktualizováno  19:54
Praha - Kvůli úniku plynu z poškozeného potrubí v Charkovské ulici v Praze 10 musela být v úterý kolem 17:00 evakuována asi stovka lidí z devíti vchodů. Plynařům se podařilo plyn uzavřít téměř po třech hodinách, po odvětrání se lidé mohli vrátit domů. Vyplývá to z informací policie a hasičů.

Hasiči a policisté evakuovali sto lidí ze šesti domů v Charkovské ulici v Praze. foto:  Petr Topič, MAFRA

Mluvčí společnosti Pražská plynárenská Miroslav Vránek řekl, že plynovod narušila jiná firma při pracích, které s rozvody plynu nijak nesouvisely.

„K masivnějšímu úniku plynu došlo kolem 16:30, narušené je podzemní středotlaké potrubí, dostalo se to do vchodu obytného domu,“ řekl ČTK mluvčí hasičů Martin Kavka. Koncentrace byly podle něj v horní mezi výbušnosti, velitel zásahu proto nařídil preventivní evakuaci devíti vchodů, asi stovky lidí. Hasiči do výbušného prostředí nasadili speciální ventilátory, koncentrace se pak podařilo snížit na dolní mez výbušnosti.

Evakuace Obchodního centra Chodov. Zápach z organických rozpouštědel způsobil problémy

Plynaři se museli k porušenému místu prokopat, místo museli zaškrtit, aby úniku plynu zamezili. Podle Vránka se to podařilo po 19:00. Poškozený kus se musí nyní nahradit novým a potom se může obnovovat dodávka. „Týká se to asi šedesáti odběratelů,“ řekl Vránek. Předpokládá, že potrubí bude opraveno během noci.

Policie nyní bude zjišťovat příčiny celé události. „Především to, jak dalece byly dodrženy pracovní postupy,“ dodal policejní mluvčí Tomáš Hulan.Magistrát vyslal na místo evakuační autobusy. Sběrné místo pro zhruba 100 evakuovaných zajišťovali policisté pohotovostní motorizované jednotky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat