28. března 2018 10:30, aktualizováno  11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po požáru v Kemerovu budou hasiči přísnější při kontrolách českých obchodních center

Hasiči. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči. (Ilustrační foto.) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PARDUBICE Hasiči v Pardubickém kraji loni zkontrolovali 29 obchodních řetězců. V 80 procentech případů zjistili závady v protipožární ochraně. Letos budou při kontrolách nekompromisní. Reagují na neštěstí v sibiřském městě Kemerovo, kde v obchodním centru uhořely desítky lidí včetně dětí. Informovala o tom mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

„Nejčastější závady byly zarovnané únikové cesty naskladněným zbožím a nefunkční požárně bezpečnostní zařízení,“ uvedl vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a zjišťování příčin Miloslav Vašák. Za tyto nedostatky dostal jeden řetězec v kraji pokutu 150 tisíc korun.

Požár obchodního domu v ruském městě Kemerovo.
Hasiči u nákupního centra v ruském městě Kemerovo.

„Změnou zákona o požární ochraně hasiči nově schvalují dokumentaci zdolávání požáru, zda odpovídá dokumentace skutečnému stavu. Na místě zjistí, kde by mohla být komplikace v případě požáru. Týká se to hlavně dispozičně složitějších objektů,“ řekl Vašák.

Obchodům hrozí pokuta až půl milionu

O víkendu při požáru v ruském obchodním centru zahynulo 41 dětí a 23 dospělých. Lidé se nemohli dostat ven mimo jiné proto, že evakuační východy byly podle vyšetřovatelů zamčené a požární signalizaci údajně vypnul pracovník soukromé ostrahy.

Hasiči v Pardubickém kraji hodlají být vzhledem k tragické události v Rusku mnohem přísnější. V objektech, kde našli závažné nedostatky, kontrolu zopakují. Za nedodržení požární ochrany mohou právnické osobě udělit pokutu až půl milionu korun. Pokud řetězec poruší pravidla opakovaně, pokuta může být až dvojnásobná. „Vzhledem k události, která se stala například v ruském Kemerovu, budou hasiči vůči obchodním řetězcům, kde již byly zjištěny nedostatky, naprosto nekompromisní,“ řekla Horáková.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...