13. srpna 2018 9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Posádky dohasily požár v Kutné Hoře. Do pondělního rána záchranáři ošetřili 12 hasičů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dým byl vidět z mnohakilometrové dálky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dým byl vidět z mnohakilometrové dálky. | foto: ČTK

Kutná Hora Hasiči v Kutné Hoře v pondělí dopoledne uhasili požár stovek tun odpadu. Hořet začalo v neděli odpoledne. Z několika míst ráno stále stoupal dým. Záchranáři ošetřili celkem 12 hasičů, kteří si stěžovali především na problémy spojené s přehřátím organismu. Na místo se v pondělí vrátil vyšetřovatel, který by měl určit příčinu vzniku požáru. Podle hasičů jde o největší zásah na Kutnohorsku od roku 2012.

Požár v průmyslovém areálu nahlásil svědek na tísňovou linku kolem 14:30. Velitel hasičů vyhlásil třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, s plameny bojovalo více než sto profesionálních i dobrovolných hasičů. Plameny v neděli přeskočily také na vedlejší pole, s jeho hašením pomáhal vrtulník se speciálním vakem na vodu.

 V pondělí ráno platil podle mluvčího středočeských hasičů Jaroslava Gabriela první stupeň poplachu. Od nedělního večera pomáhala hasičům s likvidací skrytých ohnisek speciální technika z Jihlavy a z automobilky Škoda Auto z Mladé Boleslavi. Těžká technika rozhrnovala svitky plastů a lepenky, speciál následně místo plnil pěnou. Hasiči se speciálním vybavením ukončili svůj zásah v Kutné Hoře v pondělí brzy ráno.

„Uvnitř nebyla žádná velká ložiska, takže to nezpůsobovalo ani vývin zplodin nebo vyšší nároky na hasiče,“ řekl Gabriel. Hasiči v pondělí kontrolovali požářiště termokamerou, na místě ráno zasahovala jedna jednotka dobrovolných a jedna jednotka profesionálních hasičů, kteří dohašovali nalezená ohniska.

Podle Gabriela hořelo na ploše o velikosti více než 1500 metrů čtverečních, do této plochy hasiči započítali také požár vedlejšího pole. Kromě neudržovaného pole shořela jedna hala, odpady na venkovní ploše a nákladní automobil. Škoda zatím byla vyčíslena na 10,7 milionu korun. „V dopoledních hodinách byl vyžádán statik k posouzení stability haly, která byla požárem poškozena,“ řekl Gabriel.

V bezprostřední blízkosti požáru stojí několik hal, kromě jedné se hasičům podařilo všechny uchránit. V jedné z hal je například sklad elektroniky v hodnotě několika milionů korun. I uchráněné haly ale poškodilo sálavé teplo. Později se ukázalo, že uskladněnou elektroniku poškodily zplodiny hoření.

Dým stoupající z místa.
Požár se rozšířil i na blízké pole.

Škodliviny unikající do ovzduší hasiči neměřili, podle Gabriela byly na místě dobré rozptylové podmínky, dým navíc stoupal kolmo vzhůru a vysoko nad město. Požár vypukl na okraji města, historické centrum Kutné Hory tak nebylo ohroženo. Vjezd do areálu je z Čáslavské ulice, v areálu je třídírna odpadů. Večer mohli lidé z Kutné Hory opět větrat.

Na hašení se podílelo 21 jednotek požární ochrany s 35 vozidly. Další jednotky dobrovolných hasičů zajišťovaly po dobu zásahu zálohu stanic profesionálních hasičů v Kutné Hoře a Čáslavi.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz