Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči kvůli chlóru evakuovali 200 lidí

Česko

  13:54
VÍTKOV - V areálu úpravny vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku podruhé během několika hodin unikl chlór. Chemikálie se dostala mimo areál a vytvořil se mrak. Hasiči preventivně evakuovali 200 lidí z nedaleké střední školy a obyvatele několika okolních domů. V noci na dnešek se při prvním úniku chloru přiotrávili dva muži. Evakuace byla podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely odvolána v pět hodin odpoledne. Žádné nebezpečí již nehrozí.

Hasiči likvidují chlór - ilustrační foto. foto: Igor Šefr, ČTK

Příčinou úniku je pravděpodobně chyba zaměstnanců při přečerpávání chemikálií, řekla mluvčí Severomoravských vodáren a kanalizací (SmVaK) Eva Špirochová.

"Evakuace proběhla okolo poledne. Od 10:00 jsme se na ni připravovali. Rozhodl o ní krizový štáb města Vítkova," řekl ředitel školy Pavel Vavrla. Autobusy odvezly studenty do Vítkova. "Pro místní skončila výuka. Ty, kteří jsou ubytováni na našem internátě, jsme přestěhovali do našeho hotelu v centru Vítkova, kde stráví noc," uvedl ředitel školy.

Nebezpečný mrak už rozfoukal vítr
Starosta města Pavel Smolka dodal, že své domy muselo opustit i 30 obyvatel městské části Podhradí. "Trvale jich tam žije 65. Mnozí ale byli v době evakuace v práci," dodal Smolka.

Odpoledne vítr nebezpečný mrak rozfoukal. "Výron je minimalizován. Uniká pouze otvory v objektu, které vyrazil lokální výbuchu," řekl pracovník České inspekce životního prostředí Oldřich Janeba. Dodal, že hasiči chlor nadále skrápějí. "Na neutralizaci chemikálií jsme už použili 100 litrů louhu. Část látky jsme navíc přečerpali do odkalovacích nádrží, kde ji neutralizujeme vápnem," řekl Kůdela.

Selhal lidský faktor
Podle Špirochové zřejmě udělali chybu při přečerpávání dvou chemikálií zaměstnanec vodáren a zaměstnanec dodavatelské firmy. "Vše je zatím v šetření. Ale vypadá to, že muži přečerpali dovezený síran železitý do nesprávného zásobníku s chloritanem sodným. Tím se vytvořila pára obsahující chlorové látky," upřesnila mluvčí.

Dodala, že po pondělním zásahu hasičů vše vypadalo v pořádku. "Během dnešního dopoledne ale začala v zásobníku nová chemická reakce. Tentokrát došlo k explozi, která zásobník zničila, a mrak se tak dostal do ovzduší," řekla Špirochová s tím, že ještě neví, jak velké škody havárie způsobila.

"Věřím, že firma přijme opatření, která by podobným událostem měla zabránit. Nechci současnou situaci nijak zlehčovat. Pro nás ale je důležité, že se jednalo o selhání lidského faktoru, ne systémovou technologickou chybu," řekl Smolka.

Silně toxické účinky chlóru
Poprvé chlor unikl v areálu čistírny, která patří SmVaK, v pondělí kolem 21:30. Výparů se nadýchali dva zaměstnanci, kteří skončili v nemocnici se zvracením a problémy s dýcháním. Hasičům se podařilo po dvou hodinách minimalizovat nebezpečí. "Vše bylo v pořádku. Z místa jsme odjeli. Dnes dopoledne nás volali znovu, že chlor opět uniká," uvedl mluvčí hasičů.

Zdravotní stav obou mužů, kteří se výparů nadýchali, byl po převozu do nemocnice stabilizovaný, uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. V nemocnici tak skončil zaměstnanec úpravny vod a řidič kamionu, který přivezl cisternu s chemikálií.

"Chlor má na lidský organismus silně toxické účinky," uvedl Humpl. Podle něj dráždí a způsobuje poleptání sliznic a kůže. "I poměrně nízké koncentrace tohoto plynu mohou být životu nebezpečné. Při těžké intoxikaci dochází k poleptání dýchacích cest, plic a následnému dušení a plicnímu otoku," vysvětlil. V minulosti podobné havárie skončily i smrtí postižených.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat