Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči kvůli vichřici vyjížděli k více než 6500 událostem, nejčastěji k popadaný stromům

ilustrační snímek - hasiči odklízí popadané stromy po vichřici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek - hasiči odklízí popadané stromy po vichřici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha Z pohledu hasičů zasáhla vichřice nejvíce Středočeský, Jihočeský a Plzeňský kraj a Prahu. Nejčastěji hasiči vyjížděli k odstraňování popadaných stromů a větví. V úterý evidovali v souvislosti s odstraňováním následků silného větru téměř 1500 událostí. V pondělí jich bylo 5018, což je třicetinásobek dlouhodobého denního průměru. Ve středu to sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Úterý bylo pro hasiče už klidnější než pondělí. Většinou opět odstraňovali popadané stromy a větve, často šlo podle mluvčí o události, které vznikly už v pondělí, ale přímo neohrožovali životy, zdraví nebo majetek. „I v následujících dnech budou hasiči postupně likvidovat právě takové události,“ uvedla mluvčí.

Hasiči také spolupracovali se zaměstnanci pohotovostních služeb, kteří obnovovali elektrické vedení. Dále zajišťovali uvolněné plechy na střechách, upevňovali či odstraňovali billboardy nebo poutače.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a ve druhé vlně v pondělí odpoledne. Nejsilnější vítr byl na hřebenech Krkonoš a na Sněžce. Na Sněžce přístroje naměřily dokonce vítr, který v nárazech dosahoval síly orkánu, tedy více než 117,7 km/h. V polské části Sněžky byly v pondělí zaznamenány nárazy větru až 198 km/h. V nižších polohách místy rychlost větru v nárazech přesáhla 100 km/h.

Jde o podobné nebo vyšší rychlosti větru jako při vichřici Emma v březnu 2008 či Herwart v říjnu 2017. Více foukalo při orkánu Kyrill, při němž hasiči během 18. až 21. ledna 2007 zasahovali celkem u 7729 mimořádných událostí, podotkla mluvčí. Dodala, že při orkánu Herwart zasahovali hasiči během jediného dne, neděle 29. října 2017, u 7309 událostí.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?