Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči mají jistotu. V sutinách vybuchlého domu nikdo nezemřel

Česko

  15:15aktualizováno  20:45
PRAHA - V troskách domu v centru Prahy, kde v pondělí zřejmě vybuchl plyn, nikdo nezahynul. Řekla to mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. S definitivním potvrzením toho, že neštěstí nemá oběti na životech, se čekalo až na vyklizení domu, což se hasičům podařilo v úterý odpoledne.

Policista u budovy poničené výbuchem. foto: Dan Materna, MAFRA

Do domu se pak vydali policejní vyšetřovatelé, kteří zajišťovali stopy vedoucí k příčině neštěstí. Zkoumání příčiny výbuchu však může trvat až několik týdnů, sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.

Škody na školách nejsou zatím vyčísleny

Akademie věd, filmová fakulta Akademie múzických umění a Fakulta sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy sídlící v blízkosti pondělního výbuchu v centru Prahy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře. Škody na školách zatím nejsou vyčísleny, akademie je předběžně odhaduje na deset milionů korun. Všechny instituce čeká zasklívání oken a úklid. Školy zůstanou do příštího týdne zavřené, FSV prodloužila termín pro přihlášky k doktorskému studiu.

"V současné chvíli, kdy budeme předávat objekt policii a majiteli, jsme si stoprocentně jistí, že pod sutinami nikdo nezůstal," řekla kolem 18. hodiny Adamcová. Hasiči podle ní z budovy vyklidili více než 25 tun suti.

Podle policejního mluvčího kriminalisté prozkoumali místo výbuchu, ohledání skončilo před 20. hodinou. "Kriminalisté tam zajistili některé stopy, které budou vyhodnocovat. Zatím není zřejmé, proč dům vybuchl, zkoumání příčiny neštěstí může trvat ještě několik týdnů," uvedl Daněk.

Dosud se tedy ani neví, zda bude policie případ vyšetřovat s podezřením na spáchání nějakého trestného činu. Dům pak policie předala jeho majiteli, který jej začne ve středu zajišťovat. Zástupci státního podniku Řízení letového provozu, který budovu vlastní, už byli kolem 17:00 na místě. S novináři ale nekomunikovali.

Plynaři kontrolovali oblast naposledy 21. dubna

Technici Pražské plynárenské kontrolovali těsnost plynovodů v oblasti, kde v pondělí vybuchl plyn, naposledy 21. dubna. Sdělil to mluvčí společnosti Miroslav Vránek s tím, že žádné závady technici nenašli. Pracovníci firmy také začali pracovat na obnově dodávek plynu do oblasti, během středy by postupně mohli začít připojovat odpojené přípojky plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Do oblasti budou podle Daňka i nadále vpuštěni pouze lidé, kteří tam bydlí. Po výbuchu zatím zůstává uzavřena Divadelní a Krocínova ulice a část ulice Karolíny Světlé.

V úterý večer začaly fungovat tramvajové zastávky Národní divadlo a Smetanovo nábřeží, kterými tramvaje po výbuchu pouze projížděly, řekl mluvčí. Plyn vybuchl v pondělí dopoledne v Divadelní ulici. Při neštěstí bylo zraněno na 35 lidí, většina lehce. Dva lidé zůstávají v nemocnici.

Výbuch způsobil Národnímu divadlu škody za 200 tisíc korun

  • Škodu zhruba 200 tisíc korun způsobil výbuch na skleněných výplních Národního divadla a jeho Nové scény, oznámil mluvčí Tomáš Staněk. Provoz divadla omezen nebyl, odpadl jen pondělní happening piazettě.
  • "Nejmarkantnější následek je viditelný na čelním skle v přízemí Nové scény na Národní třídě. Rozbité jsou i troje skleněné dveře a v hlavním foyeru 'zlaté kapličky' se vysypalo okno za sochou Múzy. Té se naštěstí nic nestalo, je v pořádku," řekl Staněk. Podle něj statik prohlédl budovu Nové scény a neshledal nic zásadního.
  • "Začátkem týdne ještě zkontroluje plášť tohoto objektu krytý soustavou skleněných 'obrazovek'. Zjistí, zda tlakem výbuchu nedošlo k jejich uvolnění," dodal mluvčí.
Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat