Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Hladiny řek šly nahoru. Nejhorší situace je na Pardubicku, Novohradka hlásí nejvyšší povodňový stupeň

Pardubice/České Budějovice/Vysočina Silný déšť v pondělí v části Česka opět zvedl hladiny potoků a řek. Nejvážnější situace byla na východě Čech, na Vysočině a v Olomouckém kraji. Nejvyššího povodňového stupně dosáhla například říčka Novohradka v Luži na Chrudimsku nebo Třebůvka na Svitavsku. Nebezpečí záplav podle odpoledního varování meteorologů nadále hrozí na Chrudimsku, Pardubicku, v okolí Moravské Třebové a v oblasti Nového Města na Moravě.

Vysoká voda v pondělí způsobila problémy obyvatelům dvou obcí na Pardubicku. V Dolních Ředicích zaplavil místní potok suterény níže položených budov. V nedaleké Dolní Rovni se pod vodou ocitly zahrady a dvory. Před vodou z říčky Lodrantky a zároveň stékající z okolních polí lidé chránili své domovy pomocí pytlů s pískem.

Během dne se v Pardubickém kraji zvedly hladiny i některých dalších toků. Na třetí stupeň vystoupila Novohradka v Luži a Třebůvka v Mezihoří a v Hraničkách na Svitavsku.

Také v sousedním Královéhradeckém kraji se vydatný déšť projevil vzestupem hladin některých toků. Na druhý povodňový stupeň se dostala Kněžná v Rychnově nad Kněžnou. Hasiči v kraji v pondělí v souvislosti s počasím zasahovali u asi 30 událostí. „Nejčastěji šlo o čerpání vody ze sklepů, odstranění spadlých stromů, monitoring vodních toků nebo rozvoz pytlů s pískem,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Kvůli stoupající Doubravě hasiči evakuovali dětský tábor

Tendenci vystoupit z břehů měly v pondělí i některé toky na Vysočině. Na druhý povodňový stupeň se po poledni dostala Sázava na Žďársku a Svratka v Dalečíně a v Borovnici. Dopoledne hasiči kvůli stoupající hladině Doubravy preventivě evakuovali dětský tábor v Libické Lhotce, která je místní částí Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, podle mluvčí hasičů jsou v pořádku.

Voda zaměstnala také hasiče v Olomouckém kraji. Museli například odčerpávat velkou lagunu, která vznikla v průmyslovém areálu v Července u Litovle. V Tučíně na Přerovsku zase hasiči čistili ucpaný odtok na retenční nádrži.

Na jihu Moravy v pondělí na druhý povodňový stupeň vystoupala Křetínka na Blanensku. Na první, tedy nejnižší stupeň se dostala Svratka v Brně-Poříčí a ve Veverské Bítýšce.

Na Chrudimsku, Pardubicku a v okolí Moravské Třebové na Svitavsku podle meteorologů stále hrozí extrémní nebezpečí záplav. Stejně vysoké riziko je nově na Vysočině v oblasti Nového Města na Moravě, hrozí tam rozlití Svratky v Borovnici. Vzhledem ke srážkám se podle meteorologů zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...