18. března 2018 7:56, aktualizováno  10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči vyjížděli k desítkám případů kvůli silnému větru, zastavil i lanovku na Sněžku

Kvůli popadaným stromům uzavřeli i některé silnice v Olomouckém kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli popadaným stromům uzavřeli i některé silnice v Olomouckém kraji. | foto: ČTK

PRAHA Zejména Moravu a severní Čechy zasáhl v noci silný vítr, který místy dosahoval síly vichřice. Hasiči vyjížděli k několika desítkám případů, odstraňovali hlavně popadané stromy, uvolněné střešní krytiny či billboardy. Některé místní komunikace museli silničáři dočasně uzavřít. Záchranáři zatím nezaznamenali v souvislosti s větrem žádné zranění ani větší materiální škody.

Výstraha na silný vítr platí pro moravské kraje až do nedělních 20:00. Řidiči si v celé republice musí dát pozor na rozbředlý sníh, námrazu či sněhové jazyky. Teploty i přes den zůstanou pod bodem mrazu, pocitová teplota bude kvůli větru ještě nižší.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci a v neděli ráno kvůli silnému větru ke 110 událostem. Likvidace následků větru je zaměstnávala již v sobotu, celkem tak za víkend řešili už přes 190 událostí. Odstraňovali zejména spadané stromy, museli se vypořádat s uvolněnými střešními krytinami, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Kvůli popadaným stromům je uzavřena silnice první třídy u Skřítku na Šumpersku a několik menších komunikací. Nejvážnější situace byla na Šternbersku a Přerovsku. Kvůli silnému větru byl zraněn jeden člověk, a to při sobotní dopravní nehodě osobního vozidla, které narazilo do spadlého stromu na silnici ze Šternberka do Paseky.

„Výjezdy hasičů stále pokračují, v terénu jsou desítky profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří řeší nastalé situace a odstraňují následky řádění silného větru,“ uvedla mluvčí.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli během víkendu kvůli silnému větru až ke 110...

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli během víkendu kvůli silnému větru až ke 110 událostem.


Na jižní Moravě hasiči za posledních 24 hodin evidovali téměř stovku mimořádných událostí, což je čtyřnásobek denního průměru. Více než polovinu případů tvořily spadlé stromy na vozovku. Je pravděpodobné, že počet hlášených případu bude ještě přibývat. Zřejmě nejhorší je situace na silnici mezi Nížkovicemi a Uhřicemi, což je hlavní tak mezi Slavkovem a Kyjovem. Hasiči v noci vyjížděli také na dálnici D2, kde zasahovali u spadeného billboardu, provoz na dálnici byl částečně omezen.

Dvě desítky výjezdů kvůli silnému větru mají za sebou od sobotní noci moravskoslezští hasiči. Likvidují hlavně popadané stromy, které především na Bruntálsku komplikují i dopravu na silnici I/11. V úseku mezi Starou Vsí na Bruntálsku a Sobotínem na Šumpersku je tato komunikace od nedělních 5:00 uzavřena. Profesionální i dobrovolní hasiči mají nejvíce práce hlavně v okolí Rýmařova.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli kvůli silnému větru k 15 událostem, odstraňovali popadané stromy. V sobotu ze stejných důvodů řešili 14 událostí, také uvolněnou střechu v Holešově na Kroměřížsku. Nejhorší situace je v neděli v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku.

Na vozovkách se tvoří sněhové jazyky, některé silnice jsou kvůli špatnému počasí uzavřené


V Královéhradeckém kraji se v neděli vlivem větru tvoří v Krkonoších a Orlických horách na vozovkách sněhové jazyky, v lesních úsecích hrozí pád větví či stromů. Na Náchodsku dosahuje vítr rychlosti vichřice. Kvůli spadlým stromům je zavřená silnice třetí třídy z Náchoda do Babí a komunikace z Lipí do Jizbice na Náchodsku.

Také na Pardubicku a v regionu Žamberku a Lanškrounu na Orlickoústecku v neděli ráno foukal nárazový vítr. V otevřených úsecích se tak mohou tvořit sněhový jazyky. Cestáři museli v noci zavřít silnici v úseku Kunvald - Rokytnice v Orlických horách, protože tam popadaly stromy. Stromy jsou už odstraněné a silnice průjezdná.

Mrazy až pod minus deset stupňů byly v noci na neděli na západě Čech. Silničáři v Karlovarském a Plzeňském kraji upozornili na možnost namrzání vozovek i tvorbu sněhových jazyků. Silnice v Ústeckém kraji jsou v neděli sjízdné se zvýšenou opatrností. Na komunikacích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu, na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. Na Děčínsku fouká silný nárazový vítr a místy se tvoří sněhové jazyky. S těmi musejí počítat také řidiči, kteří se vydají do Krušných hor.

Silnice v Libereckém kraji jsou v neděli sjízdné se zvýšenou opatrností. V horských oblastech se tvoří vlivem nárazového větru sněhové jazyky. Pozor musejí dát chodci, chodníky mohou být namrzlé.

Silnice ve středních Čechách jsou sjízdné, řidiči by ale měli být velmi opatrní. Místy mohou na vozovce ležet zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, Jihočeské silnice jsou v neděli po sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy napadlo až pět centimetrů sněhu, nejvíc na Prachaticku a na Českokrumlovsku. Zbytky sněhu jsou také na chemicky ošetřovaných silnicích.

Vítr zastavil i lanovku na Sněžku


Kvůli silnému větru jsou v neděli lanovky na Sněžku mimo provoz. Nejezdí z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a ani na vrchol hory. Některé lanovky se zastavily také ve SkiResortu Černá hora - Pec, řekl Petr Hynek ze skicentra.

„Nic nejezdí na Černé hoře. V Janských Lázních jezdí vleky Protěž, Formánek I až III a vleky ve Svobodě na Úpou,“ řekl Hynek.

Hynek neočekává, že by se počasí výrazně změnilo. Lidé ale mají sledovat stránky skiresortu. Večerní lyžování na vleku Protěž provozovatel zrušil.

Na hřebenech Krkonoš je silná mlha, sněhu je až 120 centimetrů, nového připadlo deset centimetrů, starý je zmrzlý. Platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz