Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči najdou tábor včas

Česko

Elektronická evidence pomůže záchranářům najít i ten nejskrytější dětský tábor

PRAHA Dětské tábory v přírodě na odlehlých místech dosud dělaly vrásky hasičům a záchranářům. „Stávalo se, že někdo ohlásil například požár v táboře, a my nevěděli přesně, kde je. Hasičům v terénu chvíli trvalo, než k němu našli cestu,“ vysvětluje mluvčí hasičů Petr Kopáček. Bloudění hasičů po lesích kvůli dětským táborům je ale konec. Letošní sezona bude z tohoto úhlu pohledu pro táborníky bezpečnější. Poprvé budou mít hasiči k dispozici u každého tábora jeho souřadnice, kontakty na vedoucí a počet ubytovaných dětí. „Na operačním středisku uvidí díky souřadnicím, kde přesně tábor je, a mohou zasahující hasiče navést,“ vysvětluje Kopáček.

Organizátoři táborů nemusí informace hlásit přímo hasičům. Elektronická evidence táborů je výsledek spolupráce hasičů s hygieniky. Těm se totiž každý tábor, na kterém je více než 30 dětí, povinně hlásí. Získané informace teď hygienici uloží do evidence, do které mají hasiči on-line přístup. Tyto údaje se promítají do elektronických map záchranářů.

Nový systém vítá jeden z organizátorů dětského tábora u Kamenné na Vysočině Libor Pávek. Přiznává, že se na letním dětském táboře může požár rozhořet. „Zatím jsme vždy zvládli menší problémy s ohněm vlastními silami. Je ale dobře, že mají hasiči pro případ potřeby přesnější informace. Náš tábor leží mezi dvěma vesnicemi mimo hlavní silnici a není úplně jednoduché ho najít,“ říká Pávek. „Jestli to bude fungovat, je to dobrý krok.“ Kromě samotných souřadnic táborů záchranáři oceňují, že budou mít k dispozici informace o počtu dětí a kontakty na vedoucí táborů. Rychlejší varování před povodní Počet dětí je pro ně důležitý například při evakuacích. „Stalo se, že se po přívalových deštích rozvodnil potok a bylo nutné evakuovat dětský tábor,“ uvádí příklad Kopáček. „Neměli jsme předem informaci, kolik dětí tam vlastně je. Vedoucí to sice vědí, ale někdy to nejsou oni, kdo událost nahlásí. A nebývá úplně efektivní ptát se v noci vystresovaných rozespalých lidí, kolik jich tam vlastně bylo,“ dodává. Nově bude hasičům na operačním středisku dopředu jasné, kolik vozidel musí na místo poslat.

Díky evidenci táborů a kontaktům budou moci hasiči také velmi rychle varovat vedoucí před blížící se povodní nebo vichřicí.

Projekt evidence táborů reagoval na každoroční zkušenosti záchranářů. Loni v červenci uzavřeli rámcovou dohodu generální ředitel hasičského sboru Miroslav Štěpán a hlavní hygienik Michael Vít. Po nich se ke spolupráci zavázaly jednotlivé krajské hygienické stanice a hasičské sbory krajů. Hygienici údaje pravidelně aktualizují. Ještě loni proběhl zkušební provoz evidence. V současnosti je v elektronické evidenci táborů přes 1900 tábořišť. Kromě větších táborů a škol v přírodě, které se musí hygienikům hlásit povinně, se do databáze mohou přihlásit i ty menší. Stačí, když se obrátí na krajskou hygienickou stanici.

***

Záchranáři budou vědět o všech táborech

V elektronické databázi se

objeví všechny organizované

pobyty třiceti a více dětí do 15

let, pokud trvají více než pět dní.

Evidence obsahuje

* přesnou polohu tábora včetně

souřadnic

* údaje o organizátorovi

a kontakt na něj

* počet účastníků

* doplňující informace o druhu

akce a o jejím zázemí

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...