Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči u Bzence stále hasí, požár už mají pod kontrolou

Česko

  21:17
BZENEC - Hasiči u Bzence na Hodonínsku již třetí den pokračují v likvidaci největšího požáru lesa za posledních 15 let. Celou noc hasili ohniska v ohraničeném prostoru asi 200 hektarů. V likvidaci požáru pokračovali i přes den.

Hasiči zasahují u lesa u Bzence na Hodonínsku. foto: ČTK

Vlivem silného větru se znovu rozhořela menší ohniska. Oheň se však už frontově nešířil. Čtyři hasiči se při požáru zranili. K večeru se vítr utišil a situace se uklidnila, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

ČTĚTE VÍCE:

I v sobotu pomáhaly s hašením dva vrtulníky, které před večer z místa odlétly a pokračuje hašení na zemi. "Zhruba 200 hasičů na místě chodí, hledá a hasí ohniska, místo proléváme vodou," popsal zásah Hošák. Na místě se v pátek a sobotu zranili tři profesionální hasiči a jeden dobrovolný. Dva profesionální hasiči se nadýchali zplodin hoření, jeden skončil se zraněnou rukou v nemocnici.

Možnost opětovného rozhoření

V noci bude na požářiště dohlížet několik jednotek, další budou odpočívat. Na noc mají připravené dvě varianty dohašování, připravují se i na možnost opětovného rozhoření některých ohnisek. Od rána bude pokračovat dohašování, které potrvá několik dní, řekl Hošák.

Zásah byl mimořádně obtížný, na místě se zatím vystřídalo 117 jednotek, tedy asi 500 hasičů. Dnes ráno přijely další posily z Moravskoslezského, Středočeského a Královéhradeckého kraje. Na pomoc dorazilo také 30 slovenských hasičů z Trnavy se sedmi velkokapacitními cisternami.

Hasiči hasí doutnající kořeny a hrabanku, prohrabávají půdu a masivně ji prolévají vodou. Pomáhají jim v tom dvě velkokapacitní čerpadla, která přivádějí vodu ze čtyři kilometry vzdálené řeky Moravy. Na místě každou chvíli operuje 43 hasičských jednotek, které se střídají.

Speciální tank

Při hašení byly nasazeny tři vrtulníky a speciální letoun. Kvůli úpravám terénu a vytahování zapadlé hasičské techniky je na místě i speciální tank, který je vybaven radlicí a navijákem. Od roku 2001, kdy jej hasiči získali od armády, jde podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové vůbec o jeho první nasazení.

Požár u Bzence je největším lesním požárem v republice od roku 1998. Jeho úplná likvidace může trvat několik dní. Plameny vyšlehly zatím z neznámých příčin ve čtvrtek odpoledne mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi. Zachvátily 200 hektarů patřících Lesům ČR. Předpokládaná škoda je podle hasičů předběžně v řádech milionů korun.

Před tím, než dostali hasiči oheň pod kontrolu, bylo možné pozorovat stoupající dým z dvacetikilometrové vzdálenosti. Požár zachvátil jednu z nejvyprahlejších oblastí země nazývané Moravská Sahara. Lokalita, která se rozkládá na sto hektarech, má podobnou skutečné poušti. Tvoří ji duny navátých písků. Aby se co nejvíce ztížilo jejich rozšiřování, byl na okrajích před desetiletími vysázen les. Právě jeho značnou část požár zachvátil.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mluvčí podniku Lesy ČR řekl, že firma se do obnovy porostu a výsadby nových stromů pustí hned, jak to bude možné. Lesníci zatím netuší, co neštěstí způsobilo.´Požár se v pátek přiblížil také k Turistické základně Littner u Bzence, kde museli zrušit domluvený zájezd turistů. Ubytovací zařízení zatím dočasně nefunguje. "Ti lidé, kteří sem měli přijet, si pobyt přehodili na září.

Další případy budeme řešit podle aktuálního vývoje požáru," řekl správce areálu. Výši škod, která kvůli nepřítomnosti turistů majitelům areálu vznikne, je podle správce předčasné odhadovat.

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...