Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

Česko

  15:41aktualizováno  16. června 5:41
Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku explodovala výrobna pyrotechniky, hasiči tam vyhlásili druhý stupeň poplachu. Hoří také skladovací hala v Brandýse nad Labem, na místě je přibližně 90 hasičů profesionálních a dobrovolných hasičů.

V Brandýse byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

„Je tam hala plná kartonu,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Materiál má velkou výhřevnost, což komplikuje hašení. Na místě pracuje 11 velkokapacitních cisteren a devět malých.

Situace v Praskolesích se už zlepšuje. „Postupně se nám daří požár hasit,“ popsali hasiči s tím, že šlo o výrobnu pyrotechniky, z níž zbyly jen obvodové zdi.

„V současné době době probíhá preventivní pyrotechnický průzkum. Na místě zasahuje celkem 16 profesionálních a 30 dobrovolných hasičů. Máme tu 10 cisteren a dva automobilové žebříky. Situaci monitoruje dron,“ popsal kolem 17:30 hodin Sýkora. O hodinu později již ohlásil lokalizaci požáru.

Pyrotechnika tam začala hořet po 15:00, podle mluvčího se oheň rychle rozšířil, ale zároveň také rychle uhasíná. Hasiči ho dostali pod kontrolu v 18:00. Zásah ale trvá dál a je komplikovaný kvůli riziku výbuchů. Podle Sýkory je problematická právě přítomnost pyrotechniky, při dohašování nalezli hasiči chemické látky. Dohašování stále trvá, avšak část jednotek už odjela.

Kvůli výbuchům pyrotechniky policisté zahájili evakuaci a zajistili cesty k objektu. „Policisté evakuovali obyvatele blízkých čtyř rodinných domů,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová s tím, že na místě je 10 policejních hlídek. Po 20:00 pokračuje dohašování a evakuovaní se vrátili do svých domovů, nehrozí jim už nebezpečí.

Záchranná zdravotní služba byla na místě jako zdravotní dohled, ke zranění nedošlo, řekl redakci iDNES.cz tiskový mluvčí středočeských záchranářů Marek Hylebrant.

Informace o okolnostech vzniku požáru zatím hasiči neuvedli, policisté také bližší informace nemají. Odhad škody bude podle mluvčího hasičů možné stanovit až později.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý, ten vyhlašují při mimořádných situacích.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!