Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči u Poličky nevěděli o výbušninách, chystali se na hořící líh

Česko

  9:04
PRAHA - Hasiči kteří minulý týden zasahovali v hořící hale u Poličky, nevěděli, že na místě byly výbušniny. Podle informací serveru iDnes.cz si hasiči mysleli, že jedou hasit hořící líh. Několik minut se nemohli dostat k místu požáru, protože je na vrátnici odmítali vpustit do areálu. Ochranka areálu totiž o incidentu vůbec nevěděla.

Hasiči a policie u vzejdu do areálu. foto: ČTK

„To, že byli zdrženi na vrátnici, jim asi bylo ku prospěchu. Záchranáři byli vpuštěni do rizikové zóny, kde vůbec neměli být,“ uvedl pro iDnes.cz ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Podle informací serveru exploze zničily tři hasičské vozy, jednu sanitu a zranily šest hasičů. Pokud by dorazili dříve mohly být následky horší.

Hasičům bylo na tísňovou linku oznámeno, že hoří líh namísto informace o požáru haly s výbušninami. Operátor byl prý několikrát ubezpečován, že opravdu hoří líh. Zároveň také volající špatně označil místo požáru, než bylo v oficiální dokumentaci, a tak hasiči poté, co překonali vrátnici, ještě nějakou dobu bloudili v areálu.

„Od pátečního odpoledne přemýšlím, jak je možné, že vrátnice vůbec nevěděla o mimořádné události v areálu, natož ve kterém objektu k ní došlo. V době sofistikovaných systémů je to pro mě velmi překvapující,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Situace po sérii výbuchů v Poličských strojírnách. Na snímku vjezd do areálu.
Areál v Poličce hlídají policisté, hasiči chtějí nasadit hasící tank.

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti se škodou přesahující pět milionů korun. Ve strojírnách vybuchla podle Českého báňského úřadu trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch a následný požár způsobil další exploze uskladněného materiálu.

Provoz na výrobu munice, v němž došlo k výbuchu, patřil společnosti STV Group, která je sesterskou společností Poličských strojíren. Poličské strojírny se specializují na výrobu a prodej pneumatických prvků a zakázkovou strojní výrobu. Skupina STV zaměstnává přes 500 lidí a v roce 2016 měla tržby téměř 1,5 miliardy korun.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Mohlo by vás zajímat