Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči v Praze po prudkém lijáku zasahovali u více než 50 případů

Prudký déšť - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prudký déšť - ilustrační foto | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Bouřka s prudkou průtrží mračen, která se v sobotu odpoledne přehnala Prahou, zaměstnala hasiče na téměř pět desítkách míst hlavního města. Odčerpávali vodu ze zatopených míst, odstraňovali popadané stromy, pomáhali lidem na šlapadlech.

Přívaly vody a stromy na silnicích někde zkomplikovaly dopravu - automobilovou i MHD. Policisté museli na čas uzavřít Zlíchovský a Brusnický tunel ve směru ke Strahovskému tunelu kvůli vodě, která do nich natekla. Asi 40 centimetrů vody odčerpal hasiči i z Anežského kláštera.

Do 18:50 hasiči zasahovali u více než 50 událostí spojených se silným deštěm a větrem.“Jedná se o zatopené sklepy, laguny na komunikaci a vyvrácené stromy. Nejvíce případů je v oblasti Prahy 5,“ informoval na twitteru mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Následky bouře v Praze.

Následky bouře v Praze.

V akci jsou i potápěči pražských hasičů. Na smíchovské náplavce u Palackého mostu zjišťují, zda ve Vltavě neskončili dva lidé, kteří se podle svědků pohybovali u Motolského potoka ústícího v těchto místech do řeky, a nyní se pohřešují. „Máme za úkol zjistit, jestli náhodou nezůstali ve vodě, ale mohli také odejít pryč a jenom se nehlásí,“ řekl Kavka. Zřejmě šlo o lidi, kteří v kanalizační stoce hledali takzvané kešky. Záchranka uvedla, že do motolské nemocnice převezla dva příznivce tzv. geocachingu, které zaskočil přívalový déšť v podzemní části Motolského potoka. „Další dva se pohřešují,“ informovali záchranáři na twitteru.

Nejezdily tramvaje mezi zastávkami ČSAD Smíchov a Lihovar

Na Smíchově nejezdily tramvaje mezi zastávkami ČSAD Smíchov a Lihovar, nesjízdná byla i tramvajová trať mezi Újezdem a zastávkou Hellichova na Malé Straně. Spadlý strom na silnici zastavil i autobusy linky 116 mezi Dejvickou a Nebušicemi, vyplývá z informací na webu dopravního podniku.

Na Kampě hasiči odstraňovali dvoumetrový kmen stromu, který spadl v parku. V Ostrovského ulici na Smíchově spadl strom na dvě zaparkovaná auta.

09.června 2018 v 17:13, příspěvek archivován: 09.června 2018 v 18:14

V souvislosti se silným deštěm vyjeli pražští hasiči zatím (17:10 h) k 4 událostem. Jedná si vyvrácené stromy a čerpání vody ze sklepa. https://t.co/droOx8WILv

Ve Zlíchovském tunelu hasiči odčerpávali lagunu, která se zde vytvořila po prudkém dešti. „Voda z tunelu již opadla. Hasiči čistí odtok tunelu,“ uvedl Kavka. Hasiči pomáhali také lidem na šlapadlech, kteří se schovali před lijákem pod Karlovým mostem. „Hasiči jim pomáhají dostat se na břeh pomocí člunu,“ dodal Kavka. V Cukrově ulici na Černém Mostě zase hasiči zajistili osobní automobil, které klouzal na podmáčené trávě ze svahu.

Meteorologové uvedli, že na stanici Praha - Střešovice spadlo za půl hodiny 43 milimetrů srážek. „Bouřková činnost nad Prahou bude pokračovat a i v ostatních částech Prahy se mohou vyskytnout intenzivní srážky,“ dodali v aktuální výstraze.

Silný déšť zasáhl i Semilsko, Bruntálsko a Šumpersko

Velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, krupobití a nárazovým větrem zasáhly v sobotu odpoledne Semilsko, Bruntálsko, Šumpersko, v ostatních částech republiky nebyly tak silné. Místy napršelo více než 50 milimetrů srážek. Bouřkové počasí vydrží na většině území až do neděle.

Dopolední výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na velmi silné bouřky platí pro celý Karlovarský a Ústecký kraj a pro okres Česká Lípa v Libereckém kraji do sobotních 23:00. Velmi silné bouřky s intenzivními srážkami se po 15:00 objevily ale i na Bruntálsku a Šumpersku na severu Moravy. „V okresech Bruntál a Šumperk se vyskytují velmi silné bouřky, které nevykazují téměř žádný postup, a v oblasti Rýmařova v nich mohlo podle radarových odhadů spadnout až 50 milimetrů. Bouřková činnost v této oblasti pokračuje. Oblast nejintenzivnějších srážek se bude přesouvat jen velmi zvolna k jihu,“ uvedli odpoledne meteorologové.

Později hlásili, že na stanici Roprachtice mezi Semily, Vysokým nad Jizerou a Jilemnicí v Libereckém kraji spadlo za hodinu 53 milimetrů srážek. Před 17:00 se prudký liják spustil také v Praze. Na stanici Střešovice spadlo za půl hodiny 43 milimetrů srážek, intenzivně pršelo i v dalších částech hlavního města.

I v neděli se mohou odpoledne a navečer objevit silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 40 milimetrů.

V oblastech, které zasáhnou přívalové deště, se mohou rozvodnit malé toky, potoky a jindy suchá koryta. Nelze vyloučit zatopení níže položených míst, sklepů nebo podemletí komunikací. Lidé by kvůli silnému větru měli zajistit okna i dveře a uklidit či upevnit volně položené předměty nebo stavební jeřáby.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.