Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči začali rozvážet testy na covid pro školy, distribuci komplikuje počasí

Česko

  13:00aktualizováno  18:22
Praha/Sedlčany - Hasiči v úterý začali rozvážet do krajů testy na koronavirus do škol. Jejich vyskladnění komplikovalo chladné počasí, ve dvou ze čtyř skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) distribuce začala až odpoledne. Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že výrobce požaduje, aby se testy přepravovaly a skladovaly v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf MAFRA

Mluvčí správy Aneta Procházková v podvečer řekla, že se podařilo všech 4,1 milionu testů pro školy z aktuální zavážky ze skladů odvést. „Aprílové počasí se nakonec umoudřilo,“ uvedla SSHR na twitteru.

Podle původního plánu měli hasiči dnes ráno začít rozvážet testy pro školy ze čtyř skladů SSHR do krajských distribučních center. Ráno se ale začalo pouze ve Štítině na Opavsku, odkud do moravských krajů šlo zhruba 1,5 milionu testů, následně během dopoledne začal rozvoz asi 600 tisíc testů z Olomouce. Na vyšší teploty tak před polednem čekaly ve skladech správy dva miliony testů pro školy.

V Sedlčanech a Poleradech u Prahy distribuce začala po obědě. Do škol v aktuální zavážce míří zbylých 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu dosud dodaných testů od společnosti Singclean. Oboje testy jsou vyrobeny v Číně, celkem půjde podle Švagra o 466 palet. „Předpokládáme, že na školách by se měly ty testy objevit během středy,“ uvedl v úterý Švagr.

Moravskoslezští hasiči ze skladu ve Štítině převzali 440.000 testovacích sad. „Do distribučního centra v Ostravě je převezl kamion záchranného útvaru z Hlučína. Zítra (ve středu) zahájíme další distribuci,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Dodal, že podle harmonogramu, který vypracoval krajský úřad, auta hasičů rozvezou sady testů do obcí s rozšířenou působností. „Tam si je pak budou školy vyzvedávat,“ řekl Kůdela. V Ostravě podle něj zůstane 124.000 testů.

Snahou ministerstva školství podle Švagra je, aby do jedné školy zamířil vždy jen jeden druh testů. Uvedl, že do konkrétních krajů proto poputuje v převážně většině pouze jeden druh testů, výjimkou bude pouze Kraj Vysočina, kam se dodá mix obou testů. Zbylých 3,5 milionu testů Singclean má společnost Masanta dodat do Česka do 12. dubna.

Antigenní testy Lepu vybrala vláda pro testování žáků v únoru. Stejné používají rakouské školy. Někteří odborníci ale poukazovali na to, že nejsou spolehlivé. Ministerstvo vnitra objednalo 3,6 milionu testů. Testy dodala firma Tardigrad International Consulting, jejíž výběr vzbudil pochybnosti. Firma podle dřívějších informací dodala 3,6 milionu testů, milion z nich kvůli uzavření škol zamířil k povinnému testování zaměstnanců ve státní správě.

SSHR nyní poptávala další milion testů pro státní zaměstnance, na základě nižší ceny podle Švagra nakonec zvolila testy Singclean. Dodány by měly být do konce tohoto týdne. „Nakupujeme za stejnou cenu jako pro školství, to je 32 korun za test. Pro zajímavost, nejnižší cena, kterou jsme měli od distributora značky Lepu, byla kolem 40 korun,“ uvedl v úterý Švagr.

Nákupem dalších testů do škol by se v úterý podle informací ČTK měla zabývat vláda - schválit by mohla nákup dalších 13 až 15 milionů testů. Pokud by ale v neděli v Česku skončil nouzový stav, měla by správa rezerv na výběrové řízení v rámci něj už jen několik dní. Švagr v úterý naznačil, že SSHR by v takovém případě zřejmě vypsala už standardní tendr podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

„Pokud v úterý vláda přijde na svém jednání s úkolem, abychom nakoupili další například antigenní testy pro školství, tak už budeme pracovat pomocí dynamického nákupního systému, to znamená podle jedné formy zákona o zadávání veřejných zakázek. Dá se předpokládat, že samozřejmě ta organizace, příprava a dodací lhůty bude v řádu týdnů, nikoliv v řádu dnů, jako když jsme ty nákupy organizovali v době nouzového stavu,“ uvedl předseda SSHR.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat