Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentky zdravotnické školy postihla nevolnost, příčina je zatím neznámá

Česko

  15:09aktualizováno  17:14
Hasiči zasahovali ve Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Plzni. Do vzduchu tam odpoledne údajně unikla neznámá látka, hasiči ale při opakovaném měření nic nezjistili. Před jejich příjezdem budovu opustilo asi 400 lidí. Záchranná služba ošetřila 28 dívek. Stěžovaly si na nevolnost a dušnost, podle ČTK skončilo 22 z nich v nemocnici. Další se nechaly ošetřit později.

„Nejdřív se údajně udělalo špatně jedné studentce, následně jsme zjistili, že těch nevolností bylo víc na různých místech školy. Naše jednotky provedly kompletní proměření celého areálu, nebyly zvýšeny vůbec žádné hodnoty. Nebyli jsme schopni detekovat žádnou nebezpečnou látku, která by měla intoxikaci způsobit,“ uvedl velicí důstojník hasičů Jan Beran.

Ti přijali oznámení o úniku nebezpečných látek ve škole na Karlovarské třídě v půl druhé odpoledne. Kromě hasičů zjišťovali, co se v budově stalo, také policisté.

Počty studentek, které musela záchranná služba ošetřit, postupně vzrůstaly. Kolem 15. hodiny jich bylo třináct, později téměř třicet.

„Na nemocnici se ještě během odpoledne obracely další studentky, kterým bylo nevolno. Ošetřili jsme celkem 35 studentek. Většina stráví noc v nemocnici na pozorování, některé jsme už propustili do domácího ošetřování. Počet postižených nemusí být ještě konečný,“ informovala po 18. hodině mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Nevolno se udělalo také studentce Kamile. „Motala se mi hlava, špatně se mi dýchalo. Po chvilce už to bylo lepší. Něco bylo na chodbě, tam se dělalo špatně skoro všem,“ vyprávěla. Dále uvedla, že některé středoškolačky dokonce kolabovaly a zvracely. „Odváželi je na kyslíku,“ řekla pro Novinky.cz.

„Aktuálně máme 22 osob zasažených na zdravotnické škole a dalších šest osob, které jsme ošetřovali na různých místech po Plzni, například v tramvajích. Všichni si stěžují na nevolnost, slabost, pocity dušnosti a na zvracení,“ popsala po 15. hodině mluvčí záchranné služby Mária Svobodová. V hromadných prostředcích byly právě studentky, které už školu opustily.

„Aktuálně nevíme, zda se jednalo o únik plynu, nebo o možnou otravu z jídla. Prvotní informace, kterou jsme dostali, ale byla, že byl použit pepřový sprej,“ sdělila odpoledne Svobodová. Záchranná služba událost řešila v režimu hromadného postižení osob.

Pět dívek si po ošetření vzali rodiče domů, zbylé odvezla záchranná služba na akutní příjem a na dětskou kliniku nemocnice na Lochotíně a do nemocnice na Borech.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...