Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hasičům na jižní Moravě zbývá po tornádu zbořit 21 domů, část domácností je stále bez elektřiny nebo plynu

Ruiny domů v Mikulčicích po čtvrtečním řádění tornáda. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podivín (Břeclavsko) - Hasičům v jihomoravských obcích zasažených červnovými bouřemi a tornádem zbývá zdemolovat 21 domů. Novinářům to ve středu v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jejich ředitel Jiří Pelikán. Bouře poničila 1200 domů a skoro 200 jich bylo nutné zbourat. V Hruškách je ještě 85 domácností bez plynu, nové vedení potrvá dva týdny.
  10:48aktualizováno  11:13

Část domácností je také bez elektřiny, všechny by měly být připojené do 26. července, připomněl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj ale fungují různé elektrocentrály a rozdávaly se plynové vařiče, takže lidé nejsou zcela bez energií. „Funguje tam stravování,“ řekl hejtman.

Místní část Hodonína Pánov byla též zastižena tornádem. Dobrovolníci tu odklízí...
Dobrovolnická pomoc po tornádu v Moravské Nové Vsi

Podle Pelikána skončily práce na převozu skládek. Nyní jsou už jen tři v Hruškách, Mikulčicích a Hodoníně, přičemž v Mikulčicích je skládka plná. Grolich uvedl, že v areálu Moravských naftových dolů v Lužicích skončí sklad stavebního materiálu, přičemž budou fungovat sklady v jednotlivých zasažených obcích. Důvodem je lepší organizace. „Pouze pro Hodonín Pánov bude fungovat sklad v Lužicích. Dohodli se na tom starostové,“ řekl hejtman. Zbývající materiál se rozdělí do obcí. Podle Grolicha je ale stavební materiál i nadále potřeba, protože sotva přijede, ihned se někam rozdělí.

Nejpostiženějšími obcemi byly Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín. V obcích pracuje asi 90 strojů těžké techniky, je tam kolem 200 členů hasičského sboru a armády a také asi 150 policistů. Ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil uvedl, že policisté hlídají i skládky. Dodal, že není pravdou, že na ně lidé chodí vyhledávat věci. „K ničemu takovému nedošlo, skládky jsou střežené, je tam zákaz vstupu,“ zdůraznil Tržil.

Bouře s tornádem o rychlosti až 324 kilometrů v hodině postihly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Vyžádaly si šest životů a desítky zraněných.

Autor: