Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
29. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Haškově neexistující mluvčí kraj ‚nevěnoval pozornost‘. Blbosti neřeším, vzkazuje hejtman

Michal Hašek (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek (ČSSD). | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Záhada s údajně neexistující mluvčí hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška pokračuje. Úřad i nadále trvá na svém - ženu, která rozesílala zprávy jménem kraje nezná a za hejtmana prý nikdy nekomunikovala. A že se její jméno objevovalo u zpráv v monitoringu médií, který jihomoravský politik dostává pravidelně na stůl? Tomu úřad prý ‚nevěnoval pozornost‘.

Server Lidovky.cz se na Krajský úřad Jihomoravského kraje obrátil s dotazem, zdali má zprávy, ve kterých Lucie Proutníková vystupuje právě za Michala Haška, vymazat.

Okurka, říká Hašek vyhýbavě

Server Lidovky.cz žádal o vyjádření také Michala Haška. Redakce přináší přepis sms zpráv.

 • Lidovky.cz: Dobrý den, pane Hašku. Chci se zeptat: kdo Vám připravuje monitoring médií a kolik osob kromě Vás ho pročítá? Všiml si někdo, že za Vás vystupuje paní Proutníková, o které tvrdíte, že ji neznáte?
 • Věci kolem mediálních výstupů řeší tiskové oddělení. Výroků imaginární mluvčí Proutníkové bych si asi všiml, kdyby reálně existovala a něco dělala, ta ‚údajná‘ prý zvládla za několik let celých 25 výstupů, já cca 29 tisíc... takže virtuální Proutníková zaslouží virtuálního padáka ;-)
 • Lidovky.cz: Když jste si Vy či Vaše tiskové četli monitoring, jméno Lucie Proutníková Vás nezarazilo?
 • Já fakt takové blbosti na rozdíl od Vás neřeším.
 • Lidovky.cz: Blbosti? Takže jste si všiml, že za Vás paní Proutníková mluví, ale neřešil jste to?
 • Nikoliv. Blbostí označuji téma, kterému se věnujete a já nehodlám.
 • Lidovky.cz: Proč se vyhýbáte odpovědi? Roky za Vás mluvila žena, kterou tvrdíte, že neznáte.
 • Ještě jednou - od roku 2010 mám 29 300 mediálních výstupů, údajná Proutníková 25 (slovy dvacet pět), z toho nula výstupů od roku 2014 dosud. Žádnou Proutníkovou neznám a nikdy jsem nikoho takového nepotkal.
 • Lidovky.cz: Ano, a já se ptám na to, co jste dělali, když jste na ní narazili v monitoringu médií.
 • Netuším, co dělalo tiskové, které toto řeší. Obraťte se na tiskovou mluvčí.

„Osoba podepisující se ‚Proutníková‘ rozeslala podle našich zjištění tisková vyjádření totožná s běžně dostupnými vyjádřeními v 25 případech za 7 let z mailové adresy, která nemá nic společného s Jihomoravským krajem a může si ji během několika minut zřídit kdokoliv, ověření bylo a je odpovědností médií,“ uvedla k tomu mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová. „Zpětně nic žádat k výmazu nebudeme, protože není nic staršího než včerejší noviny a jedná se o okurkovou záležitost,“ doplnila ještě.

O tom, že za Michala Haška roky komunikovala jistá Lucie Proutníková, žena, která ve skutečnosti neexistuje, informovala minulý týden MF Dnes. Podle informací deníku se za ní skrývá lobbistka Jana Mrencová, kterou soud zatím nepravomocně odsoudil za to, že za úplatu nabízela ovlivnění novinářů (více čtěte ZDE). Hašek od začátku tvrdí, že ženu takového jména nezná, naopak firma spojená s Mrencovou prý kdysi pro jeho úředníky pořádala mediální školení.

„To opravdu máte mylné informace. Já politiku nedělám,“ řekla Mrencová MF Dnes v reakci na obvinění, že právě ona je tajemnou mluvčí.

Okurková záležitost

Jenže Česká tisková kancelář, kam informace a avíza z adresy lproutnikova@seznam.cz přicházely, si podle mluvčího Jana Weissera totožnost Proutníkové ověřila. „ČTK osobním dotazem věrohodnost tohoto zdroje u spolupracovníků Michala Haška v Brně ověřovala. Byl jimi tehdy označen za spolehlivý. Až do letošního května se Michal Hašek ani nikdo jiný z jeho úřadu proti zveřejněným informacím nebo jejich zdroji neohradil,“ uvedl mluvčí Weisser v tiskové zprávě.

Narážel tím na zprávu z letošního května, kterou centrální dispečink agentury opět obdržel z adresy lproutnikova@seznam.cz. Tehdy Proutníková zaslala Haškovo vyjádření k církevním restitucím. Krátce na to se na ČTK obrátila krajská mluvčí Holešinská Windová s žádostí o opravu zdroje informace, nikoli jejího obsahu.

I k tomu má ale mluvčí vysvětlení. „Považovala jsem to za chybu, zpráva totiž byla věcně v pořádku,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

Monitoringu nevěnovali pozornost

Minimálně zarážející však je, že si osoby pod jménem Lucie Proutníková, která za Haška v médiích vystupovala roky, nevšiml ani nikdo z jeho týmu. Jeho tiskové oddělení mu přitom pravidelně, tak jak je u všech politiků zvykem, připravuje monitoring médií. A pracovníci museli logicky nejbedlivěji sledovat zprávy, které se týkaly právě jejich kraje.

„Vzhledem k akcím typu Žít Brno a tak dále a řídkému výskytu tomu (zaměstnanci tiskového oddělení) nevěnovali pozornost,“ dodala ještě mluvčí Holešinská Windová s tím, že Hašek měl za sedm let zhruba 29 tisíc výstupů, naopak neexistující mluvčí Proutníková jen 25.

Na serveru Lidovky.cz mluví Proutníková za Haška například v červnu 2011. Tehdy předseda Asociace krajů České republiky žádal bývalého premiéra Petra Nečase o schůzku k maturitám (celý text si můžete přečíst ZDE a také ZDE).

Databanka České tiskové kanceláře však eviduje mnohem více zpráv. Z pozice mluvčí Michala Haška vystupuje Proutníková v letech 2010 až 2014. Za hejtmana se například v roce 2011 vyjadřovala k aktuálním tématům anebo posílala avíza na očekávané události.

Vlivná postava ČSSD

Lobbistka Mrencová už v 90. letech spolupracovala například s manželkou Miloše Zemana Ivanou či později s Jiřím Paroubkem. V kuloárech se o ní mluví jako o vlivné lobbistce sociální demokracie s rozsáhlými kontakty. Sám Paroubek se na adresu Mrencové, její spolupráce s Haškem a další tváří sociální demokracie, zastřeleným podnikatelem Romanem Houskou vyjádřil jako o „koních ze stáje mediální čarodějky Mrencové“.

Média spekulovala také o jejím propojení s Věcmi veřejnými. Radek John či Karolína Peake se například objevili v soutěži Missis, kterou roky pořádá právě agentura Mrencové. Syn jejího partnera se také podle týdeníku Euro na čas stal mluvčím politické platformy Lidem, za kterou stála právě Peake.

Přešlapy Michala Haška

Fotografie s Nočními vlky

Lži v České televizi

 • Moderátorům České televize se Michala Haška podařilo v přímém přenosu usvědčit ze lži. Hejtman v roce 2013 tvrdil, že se neúčastnil takzvané lánské schůzky. Moderátorce několikrát zopakoval, že se bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb schůzky s prezidentem Milošem Zemanem neúčastnil. V ten samý moment ji však potvrdil jeden z účastníků Milan Chovanec. Hašek musel druhý den vystoupit a přiznat, že lhal.
 • LIDOVKY.CZ: Hašek je odepsaný, kudlu do zad ale ještě bodnout může, míní politolog

Titul doktora práv

hmHana Mazancová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...