Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
30. srpna 2016 12:12, aktualizováno  14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havárie trolejbusu zastavila provoz v Otrokovicích, 13 lidí je zraněných

V Otrokovicích na Zlínsku havaroval 30. srpna trolejbus, najel na sloup... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Otrokovicích na Zlínsku havaroval 30. srpna trolejbus, najel na sloup... | foto: ČTK

OTROKOVICE V Otrokovicích na Zlínsku havaroval v úterý po 11:00 trolejbus, najel na sloup trakčního vedení, škoda je přes tři miliony korun. „Zraněno bylo 13 lidí, pět z nich vážně“, řekl mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan. Doprava na frekventované silnici byla několik hodin obousměrně zastavena. „Pouštíme jen vozy MHD,“ řekla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

„Jedna žena byla letecky transportována do olomoucké fakultní nemocnice, dva lidi sanitka převezla na oddělení urgentního příjmu do nemocnice v Uherském Hradišti a dva na ARO Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB),“ uvedl k vážně zraněným Olšan. Lidé utrpěli zranění hlavy, páteře i další mnohačetná poranění, u některých i ohrožující život, řekl. Zranění dalších lidí jsou středně těžká a lehká. Většina jich byla převezena do KNTB, dva lidé do nemocnice v Kroměříži a další zraněný do Uherského Hradiště.

V trolejbuse jelo asi 20 lidí. Podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila vozidlo najelo na sloup trakčního vedení a vyjelo po něm nahoru. „Přední část trolejbusu tak zůstala ve vzduchu,“ uvedl Netopil. Podle Kozumplíkové dechová zkouška neprokázala, že by řidič trolejbusu pil alkohol. Příčina nehody zatím známa není, policie ji vyšetřuje. „Nemůžeme vyloučit ani zdravotní indispozici šestapadesátiletého řidiče,“ dodala Kozumplíková.

Hasiči podle Netopila zajistili trolejbus pomocí vzpěr. O jeho vyproštění se postarala speciální technika z Brna. Poté bylo podle Netopila nutné zkontrolovat železniční svršek. Nehoda zasáhla i vlakovou dopravu na trati Otrokovice - Vizovice. V úseku Otrokovice-Trávníky - Otrokovice byl provoz zastaven.

Trolejbus byl vyrobený v roce 2014, je jedním z nejnovějších vozů Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO), která ve Zlíně a okolí zajišťuje MHD. Podle mluvčího dopravce Vojtěcha Cekoty se nehoda stala v části Otrokovic Kvítkovice na lince číslo 6. Kloubový trolejbus mířil ze Zlína do Otrokovic. Podle Cekoty ho řídil dlouholetý pracovník DSZO, s nímž nikdy nebyly problémy. Po nehodě byl řidič v šoku, uvedl mluvčí DSZO. Podle Kozumplíkové byl řidič lehce zraněn.

V Otrokovicích na Zlínsku havaroval 30. srpna trolejbus, najel na sloup...
V Otrokovicích na Zlínsku havaroval 30. srpna trolejbus, najel na sloup...

„Velmi nás mrzí, že došlo k havárii, a zejména že při ní byli zraněni cestující. Všem poškozeným bych se chtěl jménem dopravní společnosti omluvit. Jsme samozřejmě pro podobné mimořádné události řádně pojištěni. Poškozeným se dostane náležitého odškodnění,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň. Podle Drážní inspekce vznikla při nehodě škoda 3,1 milionu korun, policie škodu odhadla na 3,5 milionu Kč. Případ vyšetřuje pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti se sazbou až čtyři roky vězení. Kvalifikace však může být změněna.

Kvůli poškozenému vedení DSZO nasadila na linku do Otrokovic vozidla s dieselagregáty a autobusy. Podle Cekoty pracovníci údržby zajistili uchycení trolejového vedení po dobu, než bude na místě instalován nový sloup.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...