Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel brání krajinu

Česko

PRAHA Česká krajina bojuje se záplavou necitlivých staveb, chaotickým rozvojem obcí a nepromyšlenou urbanizací měst. Stejný problém řeší v této době téměř všechny země světa.

S nápravou nejen českého veřejného prostoru mají v polovině října pomoci desítky architektů, urbanistů, filozofů či ekologů, kteří se sjedou do Prahy na konferenci Forum 2000.

„Lidé brání krajinu většinou až ve chvíli, kdy se jich její případná devastace začne osobně dotýkat,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro LN zakladatel Fora 2000 a exprezident Václav Havel.

Čtěte Téma na straně 2

Havel brání krajinu pro příští generace

Dokončení ze strany 1

Organizátoři Fora doufají, že konference pomůže probudit v lidech větší zájem o veřejný prostor. Architekti či urbanisté často naříkají, že lidem je jejich okolí lhostejné a nezajímají se o to, jaké stavby například vyrostou v sousedství jejich domu nebo na náměstí jejich města. O podobě měst a obcí tak rozhodují radnice často jen podle ekonomických zájmů, což nemusí zaručovat, že bude prostor dobře sloužit lidem. LN například už v srpnu popsaly příklady agresivně se rozrůstajících obcí na okraji Prahy. Obyvatelé takových sídel pak platí za rychlé a nepromyšlené rozrůstání obce třeba tím, že jim v místě chybí jakákoliv vybavenost nebo se celá vesnice rozhádá. To je i případ obce Zlatá, která leží východně od hlavního města. Ta se má podle smluv uzavřených bývalým vedením radnice s developery rozrůst z původních osmdesáti obyvatel na desetinásobek. Stav krajiny děsí úředníky Nekontrolovatelný růst obcí už vyděsil i úředníky ministerstva životního prostředí, kteří by chtěli rozmach některých sídel zkrotit. Vypracovali proto materiál, ve kterém problém rozebírají a navrhují, jak proti němu do budoucna bojovat. „Lidé si začínají s hrůzou uvědomovat, jak důležitá je spokojenost s tím, kde žiji,“ tvrdí ředitel Fora 2000 Oldřich Černý.

Větší informovanost a angažovanost lidí by mohla do budoucna vyřešit i další problém českých měst, totiž špatně zpracované územní plány. Rozsudky Nejvyššího správního soudu za poslední dva roky totiž ukazují, že zastupitelstva a radnice často nejsou schopná vyvarovat se při přípravách a schvalování plánů formálním nebo obsahovým chybám. Soudci pak musí takové územní plány rušit a obcím pak trvá měsíce i roky, než dokumenty nutné pro vlastní rozvoj obnoví.

„Věřím, že konference poslouží jako inspirace a nabídka a přispěje k probíhající světové diskusi,“ slibuje si od Fora 2000 Havel.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!