Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel bude hladovět za kurdského lékaře

Česko

  17:53
PRAHA - Václav Havel se symbolicky připojuje k jednodenní solidární hladovce na podporu kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunoglua. České úřady ho viní z mučení, jeho případ šetří už 13 let. Uzunoglu vinu odmítá.

Yekta Uzunoglu foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Václav Havel vyjadřuje podporu a symbolicky se připojuje k hladovce, řekl Havlův tajemník Jakub Hladík. Uzunoglu se podle obžaloby v roce 1994 podílel na mučení a bití dvou Turků. Soudy se táhnou od roku 1995 až do současnosti. Německý podnikatel kurdského původu Uzunoglu ale tvrdí, že se ničeho nedopustil a že jde o spiknutí, za kterým stojí jeho bývalá obchodní konkurence.

Uzunogluovi příznivci ho podporují buď solidární hladovkou nebo podpisem otevřeného dopisu "Žalujeme". Jeho text je zveřejněn na internetové stránce www.uzunoglu.info.

K solidární hladovce se od pondělí připojí herec a režisér Břetislav Rychlík. "Je to nesmírně alarmující a ostudný jev a selhání české justice," řekl. Dopis podepsal mimo jiné i herec, režisér a scenárista Zdeněk Svěrák. Ten poukázal na to, že Uzunoglu strávil ve vyšetřovací vazbě více než 2,5 roku. "Je to hanebné," dodal Svěrák.

Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu zahájil hladovku minulé úterý. Chce, aby kauza skočila v přiměřené lhůtě a byli potrestáni lidé, kteří se proti němu údajně nejvíce provinili. Za hlavní viníky považuje soudce Vítězslava Rašíka, policisty, kteří ho zatýkali a Turka Gürkana Gönena alias Göksela Otana, který u soudu v minulosti vypověděl, že se Uzunoglu podílel na jeho mučení. 

Kurd viní policisty i soudy, že s ním zacházeli nekorektně a neprofesionálně. Byl prý vystaven fyzickému mučení, trýznění a psychickému teroru. Některé policisty, kteří měli jeho případ na starosti, viní ze spiknutí. Rašíka obviňuje z úmyslného protahování řízení.

Soudce Rašík obvinění z průtahů už dříve odmítl a řekl, že je způsobilo čekání na výslechy svědků z Turecka. 

Líčení s Uzunogluem bude pokračovat 27. března. Bývalý policista Josef Opava, který Kurda zatýkal, sedí ve vazbě v souvislosti s kauzou údajného gangu Davida Berdycha.
Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat