1. listopadu 2014 8:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havel byl reformní komunista. Nenáviděl politické strany, říká Klaus

Václav Klaus v Moskvě kritizoval tezi udržitelného rozvoje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus v Moskvě kritizoval tezi udržitelného rozvoje. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Václav Havel nebyl komunista, ale mentálně v mnoha ohledech byl reformním komunistou, řekl Václav Klaus. Havel podle něj nechtěl politickou demokracii standardního typu. On nenáviděl politické strany, chtěl svá milovaná hnutí, uvedl.

„A zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, ač si myslím, že z ní sám osobně velmi tyl. On ale prostě nechtěl trh. Možná si vzpomínáte na jeho výroky, že trh je hokynářství. To byl nepřetržitý ideový souboj s tímto pohledem na svět, řekl o Havlovi Klaus v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes.

Václav Havel

Václav Havel

Podporu ODS při opakovaném zvolení Havla prezidentem označil Klaus za nutné zlo. „Ano, vnímal jsem to jako nutné zlo. I když tento výrok jsem sám nikdy nepoužil,“ řekl.

Pozitivně Klaus zhodnotil vnímání Havla v zahraničí. „Ano, on byl symbol a je potřeba mít symboly. Zejména v zahraničí to mělo pozitivní význam,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus Havla kritizuje opakovaně. Například již v roce 2001 řekl: „Ani jeden z nás za to desetiletí nebojoval s komunismem, ale bojoval s koncepcí toho druhého.“ Václav Havel byl prezidentem od února 1993 do února 2003, jeho nástupce Klaus od března 2003 do března 2013.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!