Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel dostal v USA cenu za hru

Česko

Ztížená možnost soustředění z roku 1968 je inscenací roku 2007 v Baltimoru

BALTIMORE „No. 1 for The Year on Stage“ neboli divadelní počin roku 2007. Tak označil baltimorský týdeník City Paper hru Václava Havla Ztížená možnost soustředění, kterou v rámci festivalu dramatikových her ve Spojených státech nastudoval newyorský soubor True Comedy Theatre Company.

Týdeník označil Havlův kus z roku 1968 za „nejlepší divadelní hru, jaká byla v Baltimore k vidění za rok 2007“. Přitom Baltimore patří k významným divadelním centrům, kde hrají a hostují soubory, které mají obrovské dotace a vysokou úroveň.

V článku věnovaném shrnutí divadelní sezony píše autor John Barry o tom, že „hra zůstává pozoruhodně svěží, dvě a půl hodiny trvající inscenace uplyne jako nic a člověk by chtěl ještě“. Chválí také nový překlad, jehož autorem je Štěpán Šimek, profesor na univerzitě v Portlandu a jeden z autorizovaných překladatelů Havlova díla do angličtiny.

Václav Havel na zprávu o ocenění reagoval s potěšením. „Pokud mé hry vzbudí tu a tam zájem či úspěch, tak se z toho samozřejmě raduji,“ vzkázal Lidovým novinám. Ztížená možnost soustředění patří k nejméně hraným textům Václava Havla a je jeho v pořadí třetí hrou. Líčí situaci muže, který se neumí rozhodnout mezi manželkou a milenkou. Jde tu o stav člověka, jehož mysl ztrácí schopnost koncepčně o něco usilovat, ba vůbec se orientovat v čase. Hru nastudoval v roce jejího vzniku režisér Václav Hudeček v Divadle Na zábradlí a na téže jeviště se text vrátil v roce 1997 v režii Andreje Kroba a s Jiřím Ornestem v hlavní roli.

Ocenění v Baltimoru je po nedávném vydání Havlovy nové hry Odcházení, která byla hodnocena velmi pozitivně, dalším úspěchem exprezidenta jako dramatika.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat