18. května 2009 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havel: Hájit výrobu aut je lehce zrůdné

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: ČTK

PRAHA Exprezident Václav Havel soudí, že velkým stranám, ODS a ČSSD, jde někdy pouze o stálý ekonomický růst, a to bez ohledu na všechno ostatní. "Obul" se také do automobilového průmyslu a toho, jak lidé zacházejí s krajinou. Havel se v tomto smyslu dnes vyjádřil na tiskové konferenci Strany zelených, na které ji podpořil před volbami do Evropského parlamentu.

Pokud jde o kritiku jednostranného důrazu na hospodářský růst, pro příklad se zmínil o mladoboleslavské automobilce Škoda Auto. Jeden politik říkal, že mladoboleslavská automobilka musí vyrábět víc aut, aby měli ti lidé co dělat, uvedl Havel svoji úvahu. "Mně to připadá lehce zrůdné. Je to, jako by někdo řekl, že koncentrační tábory být musí, protože přece potřebují zaměstnání ti dozorci a věznitelé. Je třeba klást si přece otázku o smyslu, zda potřebujeme víc a víc aut," řekl.

Havel poznamenal, že může mluvit odvážněji než politici, kteří jsou realističtější a mají skromnější cíle. "Takové všelijaké otázky se mi honí hlavou," uvedl dramatik s tím, že existuje-li nějaká politická platforma pro rozebírání takových pochybností, je to právě Strana zelených.

Bývalý prezident před technokratickou politikou soustředěnou výhradně na růst varoval již v minulosti. "Nikdo ze současných politických stran, a to ani ze Strany zelených, která je mi nejbližší, nevysloví otázku, proč má neustále růst průmyslová výroba a podobně, když je nás pořád stejně," řekl například loni v listopadu.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.