Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havel: Nevím, zda mi Tošovský říkal o StB

Josef Tošovský  a Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Tošovský a Václav Havel | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

WASHINGTON/PRAHA Exprezident Václav Havel si už nevzpomíná, zda ho bývalý premiér a dlouholetý guvernér centrální banky Josef Tošovský informoval o kontaktech s předlistopadovou tajnou policií StB.

"Velmi bych se divil, kdyby mi řekl, že žádné takové kontakty neměl," řekl Havel ve Washingtonu, kde končí svůj čtyřměsíční studijní pobyt ve Spojených státech.

Tošovského Havel jmenoval předsedou překlenovací vlády po politické krizi v prosinci 1997. Jeho kabinet odstoupil po sedmi měsících po mimořádných volbách v létě 1998. Po demisi se Tošovský na další více než dva roky vrátil do čela České národní banky.

Havel si myslí, že nejvyšší činitelé v bankovnictví a ve vládě, kteří se zabývají vývojem měny a podobnými věcmi, "všude a vždycky mají obousměrné kontakty s ekonomickými rozvědkami". "Divil bych se, kdyby tomu tak nebylo, speciálně ve státě komunistickém, kde je tak ohromná centrální moc," uvedl exprezident.

Tošovský pracoval do roku 1989 jako poradce předsedy československé centrální banky a jako představitel Živnostenské banky v Londýně. Šéfem národní banky se stal v lednu 1990.

"Jacísi novináři mu teď lustrační osvědčení odejmuli"
Po přijetí lustračního zákona je pro výkon funkcí ve státní správě a ve státním ekonomickém nebo bankovním sektoru vyžadováno lustrační osvědčení, že osoba nefiguruje v seznamech spolupracovníků StB. "To on, pokud si dobře vzpomínám, dostal," řekl Havel o Tošovském jako o guvernérovi národní banky. "Přesně nerozumím, proč ho tehdy dostal a teď najednou mu to jacísi novináři odejmuli," poznamenal exprezident.

Pro jmenování premiérem nebo ministrem, stejně jako pro převzetí poslaneckého nebo senátorského mandátu lustrační osvědčení potřeba není. Tošovský byl podle Mladé fronty Dnes ideovým spolupracovníkem bývalé komunistické rozvědky, která byla součástí StB. Do kontaktu s ní se prý dostal z titulu své funkce ve Státní bance československé v říjnu 1986. Tošovský jakoukoli spolupráci s StB odmítá.

Z dokumentů podle MfD vyplývá, že Tošovský nikoho neudal a úmyslně nepoškodil. Jeho spolupráce spočívala především ve zpracovávání odborných analýz, napsal list v polovině února.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....